Brněnský soud pokračuje v procesu s 13 členy takzvaného Toflova gangu

Brno, 16. října 2012 (MEDIAFAX) - Krajský soud v Brně pokračuje v úterý v procesu s údajnými členy takzvaného Toflova gangu, zločinného spolčení policistů. Celkem 13 mužů čelí obžalobě z 24 trestných činů, během úterý soud vyslechne další obžalované. Soud začal s výslechem Eduarda Slaniny. "Některé ze spoluobviněných vůbec neznám, o některých jsem pouze slyšel," řekl Slanina.

soud-kladivko-05

Muži měli být členy organizované zločinecké skupiny, podezřelou z vydírání, loupeží a násilí proti úřední osobě. Za to jim hrozí 10 až 16 let vězení. Trestní senát vede soudce Miloš Žďárský.

Na lavici obžalovaných sedí bývalí i současní vysokoškolsky vzdělaní policisté a kriminálníci Miloš Almásy, Eduard Slanina, Petr Křipský, Eduard Polák, Rudolf Setvák, Zdeněk Olah, Milan Vítek, Lubomír Mokrý, Radoslav Petr, Roman Velecký, Roman Procházka, Stanislav Dobrovolný a Jaromír Šálek.

Údajná organizovaná skupina bývalých i současných policistů podle žalobce v letech 1998 až 2010 vydírala a zastrašovala podnikatele. Působila především na jižní Moravě. Členové údajného gangu využívali svých znalostí a kontaktů u policie, oběti si vybírali mezi podnikateli, kteří měli sami potíže se zákonem.

Podle žalobce gang řídili loni zavražděný Michal Tofl a Miloš Almásy. "Vytipovávali podnikatele, které pak další členové dobře organizované skupiny systematicky vydírali," uvedl žalobce Martin Brzobohatý.

Bývalí policisté Eduard Slanina a Milan Vítek podle něj pak vytipované podnikatele oslovovali, protože působili jako vyšetřovatelé hospodářské kriminálky. Petr Křipský, Roman Velecký, Roman Procházka a Stanislav Dobrovolný jako vyšetřovatelé poskytovali svým kumpánům potřebné informace z průběhu trestních řízení proti vytipovaným obětem. Rudolf Setvák a Lubomír Mokrý pak jako příslušníci policejní inspekce podle žalobce činy svých kompliců kryli a zajišťovali jim beztrestnost.

Recidivista Zdeněk Oláh pak vydírané podnikatele zastrašoval, jak fyzicky tak za přítomnosti zbraně, nezřídka samopalu. Radoslav Petr pak většinou nosil inkasované peníze šéfům údajné skupiny.

Prvních šest lidí zatkli policisté loni 2. srpna, v průběhu dalších měsíců pak přibylo dalších sedm obviněných. Státní zástupce pak všech 13 stíhaných mužů obžaloval.

Hlavou gangu byl údajně bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminálky Michal Tofl, kterého v roce 2010 zastřelil nájemný vrah před jeho domem v Brně-Žebětíně. Vraždu policisté údajně objasnili až letos v květnu. Hlavní podezřelý Petr Pavel Bezděkovský, který byl podle některých zdrojů údajně i policejním informátorem, se pak ve vazbě v Olomouci za nevyjasněných okolností oběsil na prostěradle.

Obhájci obžalovaných mužů vesměs teorii o zločinném spolčení jejich klientů odmítají. Poukazují na řadu nestandardních policejních postupů při vyšetřování celé kauzy.

Během pondělí vypovídal Almásy, po smrti Tofla podle obžaloby nejvýše postavený člen gangu. "Neřeknu, že jsem se ničeho nedopustil. Ale nesouhlasím s tím, jak jsou sepsaná skutková zjištění," uvedl Almásy, podle kterého se o organizovanou skupinu nejednalo. "Nedokážu si představit, že by lidé s aktivně rozdělenými úlohami páchali trestnou činnost organizovaně 13 let bez toho, aniž by někdo přišel s oznámením na inspekci. Ta situace by byla neudržitelná," řekl Almásy s tím, že mu nikdo nedal miliony. Přiznal, že dostal stovky tisíc korun, ale nikoho nenutil.

Almásy dodal, že některé spoluobžalované viděl poprvé.

Lenka Horáková, Jiří Nováček

Související články: