Brněnský soud zahájil proces s 13 členy údajného Toflova gangu

Brno, 15. října 2012 (MEDIAFAX) - Krajský soud v Brně zahájil v pondělí proces s údajnými členy takzvaného Toflova gangu, zločinného spolčení policistů. Státní zástupce obžaloval 13 mužů z 24 trestných činů, spočívajících v účasti na organizované zločinecké skupině, vydírání, loupežích a násilí proti úřední osobě. Hrozí jim za to 10 až 16 let vězení.

Soud-kladivko-02

Trestní senát vede soudce Miloš Žďárský. Vzhledem k počtu obžalovaných a obhájců trvalo půl hodiny, než se všichni usadili v soudní síni.

Na lavici obžalovaných sedí bývalí i současní vysokoškolsky vzdělaní policisté a kriminálníci Miloš Almásy, Eduard Slanina, Petr Křipský, Eduard Polák, Rudolf Setvák, Zdeněk Olah, Milan Vítek, Lubomír Mokrý, Radoslav Petr, Roman Velecký, Roman Procházka, Stanislav Dobrovolný a Jaromír Šálek.

Údajná organizovaná skupina bývalých i současných policistů podle žalobce v letech 1998 až 2010 vydírala a zastrašovala podnikatele. Působila především na jižní Moravě. Členové údajného gangu využívali svých znalostí a kontaktů u policie, oběti si vybírali mezi podnikateli, kteří měli sami potíže se zákonem.

Podle žalobce gang řídili loni zavražděný Michal Tofl a Miloš Almásy. "Vytipovávali podnikatele, které pak další členové dobře organizované skupiny systematicky vydírali," uvedl žalobce.

Bývalí policisté Eduard Slanina a Milan Vítek podle něj pak vytipované podnikatele oslovovali, protože působili jako vyšetřovatelé hospodářské kriminálky. Petr Křipský, Roman Velecký, Roman Procházka a Stanislav Dobrovolný jako vyšetřovatelé poskytovali svým kumpánům potřebné informace z průběhu trestních řízení proti vytipovaným obětem. Rudolf Setvák a Lubomír Mokrý pak jako příslušníci policejní inspekce podle žalobce činy svých kompliců kryli a zajišťovali jim beztrestnost.

Kriminálník Zdeněk Oláh pak vydírané podnikatele zastrašoval, jak fyzicky tak za přítomnosti zbraně, nezřídka samopalu; Radoslav Petr pak většinou nosil inkasované peníze šéfům údajné skupiny.

Prvních šest lidí zatkli policisté loni 2. srpna, v průběhu dalších měsíců pak přibylo dalších sedm obviněných. Státní zástupce pak všech 13 stíhaných mužů obžaloval - v případě prokázání viny jim hrozí tresty od deseti do 16 let vězení.

Hlavou gangu byl údajně bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminálky Michal Tofl, kterého v roce 2010 zastřelil nájemný vrah před jeho domem v Brně-Žebětíně. Vraždu policisté údajně objasnili až letos v květnu. Hlavní podezřelý Petr Pavel Bezděkovský, který byl podle některých zdrojů údajně i policejním informátorem, se pak ve vazbě v Olomouci za nevyjasněných okolností oběsil na prostěradle.

Obhájci obžalovaných mužů vesměs teorii o zločinném spolčení jejich klientů odmítají. Poukazují na řadu nestandardních policejních postupů při vyšetřování celé kauzy.

Státní zástupce četl obžalobu půldruhé hodiny. Po jejím skončení začal soud obžalované vyslýchat - první na řadě byl Miloš Almásy, po smrti Tofla podle žaloby údajně nejvýše postavený člen gangu. Výslechy obžalovaných zaberou kromě pondělí i tři následující dny. Po úvodních slyšení obžalovaných soudce proces odročí.

Jako první před soud předstoupil Miloš Almásy, údajná hlava gangu. „Neřeknu, že jsem se ničeho nedopustil. Ale tak jako jsou sepsána skutková zjištění, s tím nesouhlasím,“ řekl tichým přiškrceným hlasem Almásy. Během více jak ročního vazebního stíhání údajně přišel o všechno - o pověst i kariéru. Musel zavřít i advokátní kancelář, kterou si po odchodu z policie vybudoval. "Bydlím ve státním bytě, mám tři děti. Veškeré úspory spolkla moje obhajoba," dodal muž, který je na rozdíl od většiny spoluobžalovaných stíhán vazebně.

O organizovanou skupinu se podle něj v žádném případě nejednalo. „Nedokážu si představit, že by lidé s aktivně rozdělenými úlohami páchali trestnou činnost organizovaně, a už vůbec ne 13 let bez toho, aby někdo přišel s oznámením na inspekci. Ta situace by byla neudržitelná.,“ řekl.

„Chápu, že obžaloba je zaměřena jednostranně. Nesouhlasím s tím, že jsem vydíral lidi v částkách od milionu do deseti milionů korun. Mně nikdo miliony nedal. Dostal jsem stovky tisíc, to jsem do protokolu přiznal,“ řekl. „Peníze jsem od nikoho nechtěl, tak, že bych někoho nutil. Byl jsem ale víc přístupný, víc než jsem měl být. Dokázal jsem si s lidmi sednout na kávu a třeba jim v jejich problémech poradit. Kdybych nebyl policista, bylo by vše asi v pořádku,“ hájil se s tím, že výslechy byly podle něj vedeny tendenčně.

S Toflem, svým údajným společníkem ve vedení gangu, se Almásy rozešel v roce 2003, když Tofl odešel od policie. Neměli se prý údajně rádi. „Až do jeho smrti jsem ho viděl snad sedmkrát. Je nesmysl, že bychom spolu něco organizovali. Neměli jsme společnou ani krabičku od sirek,“ řekl.

Almásy pak rozporoval jednotlivosti ve své obžalobě. "Některé spoluobžalované vidím poprvé v životě," rozhlédl se po soudní síni. Zpochybnil i věrohodnost řady svědků, kteří proti němu vypovídali. "Mluvili tak, aby to sedělo policejní verzi, kterou si vyšetřovatelé vykonstruovali," prohlásil.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...