Členové Toflova gangu Almásy a Křipský zůstanou ve vazbě

Brno, 31. srpna 2012 (MEDIAFAX) - Brněnský soudce Miloš Žďárský v pátek dopoledne rozhodl o prodloužení vazby obviněných členů Toflova gangu policejních vyděračů Miloše Almásyho a Petra Křípského. Jednání bylo neveřejné a uskutečnilo se za přísných bezpečnostních opatření.

Vezeni-vezen-mrize_thumb_thumb

Soudce rozhodnutí o prodloužení vazby mužů odůvodnil obavami, že by Almásy a Křipský po propuštění mohli uprchnout z České republiky a vyhýbat se dalšímu vyšetřování. "Oba mají tu smůlu, že jsou jako obvinění členové organizované skupiny ohrožení trestní sazbou od deseti a půl do šestnácti let vězení," řekl soudce Žďárský. Poukázal přitom na ustálenou judikaturu české justice, podle které jsou hrozící tresty nad osm let vězení důvodem k zadržování podezřelých v takzvané útěkové vazbě.

Advokáti obviněných verdikt soudu odmítli. Poukázali na skutečnost, že jejich klienti jsou ve vazbě již 13 měsíců. "Soud nezjistil žádné konkrétní důkazy, že by se pan Almásy pokusil uprchnout. Má tady pevné rodinné zázemí, které ho zde drží," namítla obhájkyně Jana Glogarová.

Podle advokáta Pavla Hály, který zastupuje Křipského, je prodloužení vazby jeho klientovi nezákonné. "Mohl by uprchnout leda tak na Kubu nebo do Venezuely, kde jinde by se na světě schoval," poznamenal ironicky. Na svobodě jsou přitom podle něj spoluobvinění, kterým klade obžaloba za vinu mnohem více skutků, než Křipskému. "V této absurdní situaci si i mezi stíhanými nejsou všichni rovni," řekl Hála. Dodal, že u hlavního líčení bude soud překvapen, jak se ve skutečnosti věci mají. "Nevylučuji zásadní zvrat v celém procesu," naznačil.

Státní zástupce Radek Mezlík naopak přijal verdikt soud s uspokojením. "Hrozilo, že by oba obvinění uprchli nebo by se mohli skrývat," řekl.

Advokátní koncipient a doktor práv Miloš Almásy je bývalý policista. Pracoval u ní v letech 1993 až 2010. Kriminalisté jej zatkli loni v srpnu, ve vazbě je také kvůli obavám z ovlivňování svědků.

Petr Křipský je bývalý vyšetřovatel hospodářské kriminálky. Podle obžaloby svým komplicům v gangu podával informace ze spisů, které policie vedla o vytipovaných podnikatelích. Měl se podílet i na jejich vydírání.

V případu takzvaného Toflova gangu je 13 obviněných, za vydírání a zločinné spolčení jim hrozí až 16 let vězení. Obviněná skupina brněnských policistů údajně v letech 1998 až 2010 vydírala podnikatele. Členové gangu si nejprve vymysleli křivé obvinění vytipovaného podnikatele z hospodářského deliktu a zahájili jeho trestní stíhání. Pak žádali úplatky s tím, že vše zastaví a zahladí. Podle obžaloby se výpalné pohybovalo od deseti tisíc do milionů korun.

Gang údajně vedl bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminálky Michal Tofl. Před dvěma lety jej nájemný vrah rozstřílel před jeho domem v Brně-Žebětíně samopalem.

Jiří Nováček

Související články: