Angličan počmáral radnici hesly vyzývajícími k záchraně opery. Dostal podmínku

Brno, 6. března 2012 (MEDIAFAX) - Krajský odvolací soud v Brně poslal v úterý na osm měsíců do vězení anglického učitele Alberta Thomase Vickeryho, který loni na podzim fixem počmáral zeď brněnské radnice. Nástup za mříže soudce Vlastimír Čech odložil muži na dva roky zkušební doby. Vickery nesmazatelným fixem napsal loni v říjnu na fasádu radnice vzkazy, vyzývající vedení města k zachování operního souboru. Na fasádu magistrátu napsal nápisy "Save the ballet! Save the opera! Get Angry!", tedy výzvy k boji za záchranu opery a baletu.

KSBrno250

Odvolací senát krajského trestního soudu vedený Vlastimírem Čechem v úterý nesouhlasil s verdiktem brněnského městského soudu, který v listopadu upustil od Angličanova potrestání. Třiašedesátiletému muži přitížil fakt, že dosud neuhradil magistrátu sedm tisíc korun, za které úřad nechal čmáranice odstranit.

Odvolací soud zohlednil i skutečnost, že pedagog, který dříve vyučoval například na brněnském Biskupském gymnáziu, měl drobné problémy s českým zákonem i dříve. "Po historické budově psal opakovaně pětkrát, až je zatkla policie," řekla soudkyně odvolacího senátu Markéta Jirsová.

V cele se pak po zadržení popral s policisty, kteří jej údajně drželi pod zámkem delší dobu, než dovoluje zákon a údajně mu navíc naplivali na kašmírové oblečení. Zvedl pravici, naznačil nacistický pozdrav a policisty obvinil z fašistického zacházení. Za to čelí Brit dalšímu samostatnému trestnímu stíhání.

Krajský odvolací soud vyhodnotil chování Vickeryho, který se před 13 lety přistěhoval na jih Moravy vyučovat angličtinu, jako nezdrženlivé a odporující českým zákonům. Na návrh státní zástupkyně proto změnil rozsudek městského soudu a místo beztrestnosti odsoudil Vickeryho za poškozování cizí věci k podmínečnému osmiměsíčnímu vězení.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...