Brněnský nagistrát na jižní Moravě obhájil prvenství v soutěži Přívětivý úřad

Brno, 11. listopadu 2021 - V šestém ročníku soutěže Přívětivý úřad, kterou vyhlašuje Ministerstvo vnitra, opět uspěl Magistrát města Brna, když obhájil loňské prvenství v Jihomoravském kraji. Slavnostní předávání cen se uskutečnilo 8. listopadu v Arcibiskupském paláci v Olomouci. Za město cenu za rok 2021 převzal z rukou náměstka ministra vnitra Petra Vokáče tajemník Oliver Pospíšil.

urad lejstra kartoteka

„Přívětivý úřad je vyhlášen jako soutěž, takže pódiové umístění nebo vítězství každopádně potěší a je oceněním pro všechny naše zaměstnance. Současně může být i zdrojem zdravé rivality – jistě musíme mít ambice nejen na krajský, ale i na celostátní úspěch, jak se to letos podařilo Kolínu, Žďáru nad Sázavou a Ostravě,“ uvedl tajemník Magistrátu města Brna Oliver Pospíšil a dodal: „Zároveň jde o velmi inspirativní burzu nápadů především v podobě každoročně připravované brožury příkladů dobré praxe, která je volně ke stažení na webu ministerstva. Je vidět, že obecní úřady, úřady pražských městských částí a magistráty zvládly složitý rok velmi dobře. Jejich práci stejně jako vloni ovlivnily výzvy spojené se zvládáním covidové pandemie, přesto se dařilo, a mohu to i z vlastní zkušenosti potvrdit, rozšiřovat rozsah veřejných služeb pro veřejnost a zlepšovat jejich kvalitu.“

Mezi příklady dobré praxe se město Brno dostalo s programem kreativních voucherů, jehož prostřednictvím je cíleně podporováno podnikání v kreativních odvětvích a rozvoj malých a středních firem. Jde o jednorázový příspěvek až do výše 100 000 Kč na spolupráci lokálních firem a kreativních profesionálů. Celkově se rozděluje 4,5 mil. Kč. Svým zaměřením projekt cílí na uvědomění si přidané hodnoty kreativních řešení pro firmy, které doposud neměly či měly pouze okrajově zkušenost s aplikací kreativních řešení pro své produkty či služby.

„Stejně jako vloni, i letos jsem si při srovnávání potvrdil, že si město a magistrát nevedou špatně. Mnohé z oceněných projektů v rámci Přívětivého úřadu, jako je například participativní rozpočet nebo senior busy, fungují i u nás. Stejně tak se ukázalo, že samospráva ve spolupráci s úředníky udělala množství správných kroků při zvládání pandemie – otevřeli jsme velkokapacitní očkovací centrum, pomáhali jsme občanům se samotnou registrací do systému očkování prostřednictvím speciální telefonické linky nebo jsme zavedli bezpečný systém odbavování občanů, který vhodně kombinoval elektronické objednávání a vyřizování s osobní návštěvou,“ doplnil tajemník Oliver Pospíšil.

Přívětivý úřad je soutěží mapující stav přívětivosti a otevřenosti obecních a městských úřadů vůči občanům a jejich potřebám. Základní hodnoticí kategorií je poskytování nadstandardních služeb či běžných služeb v nadstandardní kvalitě. Cílem soutěže je ocenit snahu představitelů obcí, měst a obecních/městských úřadů ve zvyšování přívětivosti úřadu. V roce 2021 proběhl šestý ročník. Organizátorem je Ministerstvo vnitra.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...