Rychlík: Jmenuje-li Nečas ministra spravedlnosti z ODS, jděme do ulic

Brno, 28. června 2012 (MEDIAFAX) - Pokud premiér Petr Nečas (ODS) jmenuje místo odvolaného Jiřího Pospíšila stranického ministra spravedlnosti, například Marka Bendu nebo Stanislava Voláka, je na čase vyjít do ulic a požadovat svržení vlády. K takovému postupu vyzval veřejnost ve čtvrtek večer v Brně režisér Břetislav Rychlík.

justice

Dokumentarista vystoupil vpodvečer spolu s řadou dalších osobností na demonstraci na podporu nezávislosti české justice. Manifestaci do České ulice v centru Brna svolalo místní sdružení Studentské jaro, podporované iniciativami Veřejnost proti korupci a Vraťte nám stát!.

Narychlo svolané manifestace se zúčastnilo více jak tři sta lidí. Mezi řečníky vystoupili bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, brněnský exprimátor Jiří Zlatuška, mluvčí Unie státních zástupců Jan Lata, režisér Břetislav Rychlík, aktivista Matěj Hollan nebo divadelní principál Petr Oslzlý. Někteří lidé drželi transparenty vyzývající kabinet Petra Nečase k rezignaci. "Děkujeme, jděte do prdele", žádal například muž s cedulí přišpendlenou na tričku.

Eliška Wagnerová v proslovu připomněla, že překotné odvolání ministra spravedlnosti je podezřelé. "Nevěřím důvodům, které premiér uvedl a nejsem rozhodně sama," řekla. Poznamenala, že za okamžitým odvoláním Pospíšila byla podle řady indicií s největší pravděpodobností jeho snaha jmenovat vrchní státní zástupkyní v Praze politikům nepohodlnou ústeckou žalobkyni Lenku Bradáčovou.

Matěj Hollan z Brnění uvedl, že podle právničky Hany Marvanové, která sestavila časový snímek dopoledne, kdy premiér Nečas Pospíšila odvolal, šlo o minuty. "Premiér chvátal z grémia ODS na Hrad, kde dal odvolání ministra podepsat prezidentovi, aby předešel chystanému Pospíšilovu jmenování Bradáčové do funkce. Kdyby to nestihl, byla by šéfka klíčového státního zastupitelství v zemi prakticky neodvolatelná a toho se ODS bála," parafrázoval zjištění Marvanové Hollan.

Režisér a občanský aktivista Břetislav Rychlík, který je mluvčím iniciativy Veřejnost proti korupci, řekl, že překotné odvolání ministra spravedlnosti Pospíšila se nesporně zapíše do dějin politické manipulace. "Údajné manažerské pochybení při řízení rezortu je evidentně zástupným důvodem, o čemž svědčí i naprosto dramatický spěch, s jakým byl ministr Pospíšil odvolán," je přesvědčen Rychlík.

Podle Rychlíka je zřejmé, že se schyluje se k odkrytí korupčních skandálů, které již léta doprovázely veřejné zakázky v České republice. Vypjatá reakce politiků na policie o vydání Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání ukazuje na aplikaci nebezpečného dvojího standardu, když se jedná o trestní odpovědnost vládních nebo politických činitelů. "Ve světle těchto výroků a odvolání ministra spravedlnost, v jehož gesci je právě reforma justice, se jeví jakýkoli deklarovaný vládní protikorupční boj a takzvaná rozpočtová odpovědnost jako naprostý blábol," prohlásil Rychlík.

Odvolání ministra Pospíšila za této situace může mít podle aktivistů z platformy Veřejnost proti korupci snad jenom jediný důvod: zabránit tomu, aby na návrh Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana byl jmenován nový vrchní státní zástupce v Praze, který by byl garantem nestranného dozoru nad vyšetřováním nejzávažnějších korupční a hospodářských kauz.

Odvoláním Jiřího Pospíšila podle Rychlíka premiér Nečas zdiskreditoval jakékoli reformní a protikorupční kroky své vlády. "Způsob odvolání ministra spravedlnosti je natolik nevěrohodný, že vzniká velmi závažné podezření, že premiér České republiky toto rozhodnutí učinil pod tlakem ekonomických zájmových skupin a kmotrů uvnitř politických stran, kteří se bojí vyšetřování podezřelých hospodářských a korupčních kauz," prohlásil Rychlík.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...