CzechInvest zavedl forenzní linku a web k prevenci korupce

Praha/Brno, 20. srpna 2013 - Prostřednictvím anonymní telefonní linky a internetového portálu mohou hlásit klienti, dodavatelé a zaměstnanci agentury CzechInvest podezření na neetické a nezákonné jednání. Cílem opatření je zvýšení transparentnosti, posílení kontrolního prostředí a zlepšování interních procesů agentury.

korupce obalka

„Česká republika v hodnocení míry korupce obsazuje trvale přední příčky, zavedením forenzní linky a portálu ukazujeme, že tento problém vnímáme a chceme s ním něco dělat,“ vysvětluje generální ředitel agentury Marian Piecha. „Nejde však pouze o odhalení korupčního jednání, věříme, že nám toto opatření pomůže zdokonalit naše služby,“ dodává.

S přípravou projektu začala agentura CzechInvest už před půl rokem, kdy ještě agenturu vedl Petr Očko, ředitel sekce fondů EU Ministerstva průmyslu a obchodu. „Zavést forenzní linku a portál bylo logické rozhodnutí, jehož cílem je dále zvýšit transparentnost fungování agentury. CzechInvest tak dává jednoznačně najevo, že má vůli případná pochybení svých zaměstnanců řešit, což zvedá jeho důvěryhodnost v očích klientů a partnerů,“ doplňuje.

Forenzní linka představuje jeden z nejsilnějších preventivních a detekčních nástrojů neetického a protiprávního jednání fungujících na principu Whistle Blowing programů, které jsou ve světě nedílnou součástí kontrolního prostředí jak privátních společností, tak veřejných subjektů a státní správy.

Nezávislost a anonymita systému je zajištěna poskytováním služby třetí stranou, která zároveň zaručuje, že nedojde ke zneužití informací, osobních údajů a šíření pomluv. Linka při příjmu telefonického či internetového podnětu nevyžaduje žádné povinné údaje, nenahrává, nesleduje ani neuchovává osobní data, která by následně předávala agentuře nebo Policii ČR.

Agentura dostane pouze informaci o podezření, kterou vyhodnotí a ověří. Pak budou následovat nápravná opatření, která mohou představovat změny v interních kontrolních procesech, personální důsledky i případné předání případu orgánům činným v trestním řízení.

Protikorupční linka agentury CzechInvest 840 777 788 je v provozu každý pracovní den od 8 do 17 hodin. Internetový portál https://czechinvest.forensicline.eu funguje nepřetržitě a nabízí uživatelské rozhraní v českém a anglickém jazyce, přičemž podněty lze zadávat v jakémkoliv jazyce.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...