Sociální pracovnici z kauzy týraného Dominika vyměřil soud podmínku

Brno, 30. dubna 2012 (MEDIAFAX) - Městský soud v Brně potrestal v pondělí podmínkou sociální pracovnici Evu Babičkovou, která dohlížela na rodinu týraného Dominika. Ženě uložil šestiměsíční vězení odložené na 18 měsíců. Verdikt vynesl soudce Jaroslav Chochola. "Obžalovaná případ zanedbala. Ze spisu, který obsahoval informace o odsouzení rodičů za týrání starších synů, nevyhodnotila riziko a nevyužila oprávnění, aby Dominika ochránila," uvedl Chochola.

justice

Podle něj Babičková neplnila povinnosti a řádně neprováděla návštěvy rodiny. "Nekontaktovala lékařku a nereagovala na zprávu ze školy. Díky jejímu povrchnímu jednání došlo k týrání ze strany rodičů," dodal soudce.

Babičková dohlížela na rodinu týraného chlapce od října 2008 do září 2009. Obžalovaná u hlavního líčení vysvětlila, že odešla do důchodu a v městské části Brno-střed pracovala pouze jako záskok za mateřskou dovolenou. "Když jsem nastoupila, moje předchůdkyně už tam měsíc nebyla," sdělila Babičková.

Jak dodala, policie později prověřovala možné týrání v rodině. "Policie řízení zastavila s tím, že chlapec je sice bitý, ale v rodině je to takový kolorit a nesplnilo to známky trestného činu. Byla jsem dokonce přítomná výslechu Dominika na policii. Sama vyšetřovatelka tehdy uvedla, že není týraným dítětem," řekla sociální pracovnice.

Babičkovou už na konci loňského roku potrestal soud trestním příkazem šestiměsíčním odnětím svobody podmínečně odloženými na dva roky. Žena si však podala odpor, a proto věc skončila u hlavního líčení.

Sociální pracovnice měla pochybit v případu týraného sedmiletého Dominika z Brna, kterého rodiče bili, trápili jej hlady a na paty mu lepili kvůli hyperaktivitě připínáčky. Úřady věděly o týrání od roku 2008, avšak případ se vyřešil až předloni v dubnu. Již v roce 2004 úřady rodičům chlapce odebraly kvůli podezřelé zlomenině ruky, ale vrátily jej do rodiny zpět.

Městský soud v Brně v únoru potrestal sociální pracovnici Leu Petříčkovou, která na rodinu dohlížela po Babičkové, čtyřměsíčním vězením s ročním odkladem. Krajský soud v Brně v dubnu trest potvrdil.

Rozsudek nenabyl právní moci. "Podáváme odvolání," řekla obhájkyně Babičkové Marie Minářová.

Lenka Horáková, foto: Kryštof Turek

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...