Soud se zastal dítěte, o jehož sirotčí důchod se pře matka s dětským domovem

Brno, 9. listopadu 2012 (MEDIAFAX) - Brněnský krajský soud v pátek vyhověl žalobě nejvyššího státního zástupce a zrušil tři roky staré rozhodnutí ředitele Základní školy a Dětského domova v Předklášteří na Brněnsku, které stanovilo výši příspěvku sirotka ubytovaného v jeho zařízení. Precedenční verdikt vynesl soudce Petr Šebek.

soud-kladivko-05

Případ, který by měl být precedentem v dalších podobných sporech, žaloval v takzvaném veřejném zájmu u krajského soudu nejvyšší státní zástupce.

Brněnský krajský soud zjistil, že v žalovaném případě z Předkláštěří se mezi dítětem a školským zařízením neuskutečnilo řádné řízení. "Nezletilé dítě, jehož sirotčí důchod použila škola na úhradu předmětného příspěvku, nebylo v řízení řádně zastoupeno kolizním opatrovníkem, ale matkou, jejíž zájmy mohly být v tomto řízení v rozporu se zájmy dítěte," řekl soudce. "Je-li předmětem řízení výše příspěvku na úhradu péče poskytované dětem v zařízení, přičemž tento příspěvek jsou povinni hradit rodiče a v určitém případě se podílí na hrazení příspěvku nezletilé dítě, má soud za to, že zde zájmy dítěte a rodiče mohou být rozporné," vysvětlil.

V daném případě podle soudce navíc matka zájmy dítěte v řízení vůbec nehájila a písemnosti zasílané jí ředitelem základní školy a dětského domova si nepřebírala. "Rozhodnutí o stanovení příspěvku bylo pak předáno přímo nezletilému dítěti, které se vzdalo práva na odvolání. Takový postup považuje soud za nepřípustný, neboť k převzetí rozhodnutí ani vzdání se práva odvolání nemá nezletilé dítě dostatečnou procesní způsobilost," konstatoval soudce Šebek.

Kauzou se tedy nyní bude znovu zabývat ředitel základní školy a dětského domova. "Musí provést celé řízení znovu a zejména zajistí, aby bylo nezletilé dítě řádně zastoupeno osobou, jejíž zájmy nebudou se zájmy nezletilého dítěte v rozporu," konstatoval brněnský soudce.

Jiří Nováček

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...