Soud se zastal dítěte, o jehož sirotčí důchod se pře matka s dětským domovem

Brno, 9. listopadu 2012 (MEDIAFAX) - Brněnský krajský soud v pátek vyhověl žalobě nejvyššího státního zástupce a zrušil tři roky staré rozhodnutí ředitele Základní školy a Dětského domova v Předklášteří na Brněnsku, které stanovilo výši příspěvku sirotka ubytovaného v jeho zařízení. Precedenční verdikt vynesl soudce Petr Šebek.

soud-kladivko-05

Případ, který by měl být precedentem v dalších podobných sporech, žaloval v takzvaném veřejném zájmu u krajského soudu nejvyšší státní zástupce.

Brněnský krajský soud zjistil, že v žalovaném případě z Předkláštěří se mezi dítětem a školským zařízením neuskutečnilo řádné řízení. "Nezletilé dítě, jehož sirotčí důchod použila škola na úhradu předmětného příspěvku, nebylo v řízení řádně zastoupeno kolizním opatrovníkem, ale matkou, jejíž zájmy mohly být v tomto řízení v rozporu se zájmy dítěte," řekl soudce. "Je-li předmětem řízení výše příspěvku na úhradu péče poskytované dětem v zařízení, přičemž tento příspěvek jsou povinni hradit rodiče a v určitém případě se podílí na hrazení příspěvku nezletilé dítě, má soud za to, že zde zájmy dítěte a rodiče mohou být rozporné," vysvětlil.

V daném případě podle soudce navíc matka zájmy dítěte v řízení vůbec nehájila a písemnosti zasílané jí ředitelem základní školy a dětského domova si nepřebírala. "Rozhodnutí o stanovení příspěvku bylo pak předáno přímo nezletilému dítěti, které se vzdalo práva na odvolání. Takový postup považuje soud za nepřípustný, neboť k převzetí rozhodnutí ani vzdání se práva odvolání nemá nezletilé dítě dostatečnou procesní způsobilost," konstatoval soudce Šebek.

Kauzou se tedy nyní bude znovu zabývat ředitel základní školy a dětského domova. "Musí provést celé řízení znovu a zejména zajistí, aby bylo nezletilé dítě řádně zastoupeno osobou, jejíž zájmy nebudou se zájmy nezletilého dítěte v rozporu," konstatoval brněnský soudce.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...