Dva mladíci téměř ubili muže kvůli 86 korunám. Ve vězení stráví každý 14 let

Brno, 3. května 2012 (MEDIAFAX) - Brněnský soud poslal ve čtvrtek na 14 let do vězení Martina Živkova (22), který v Rosicích na Vyškovsku společně s Jiřím Kůtem (22) loni na podzim téměř ubil kvůli 86 korunám osmačtyřicetiletého Josefa Sedláčka. Kůt odešel od soudu se stejným trestem 14 let vězení.

Vezeni-vezen-mrize_thumb

Soudkyně Halina Černá ještě o rok zpřísnila požadavek státní zástupkyně na výši Kůtova trestu. Podle všeho byl iniciátorem bití právě on. Živkovovi zase přitížil předchozí dvouletý podmínečný trest za loupež. Před třemi lety totiž v Brně oloupil o mobil a zbil malého chlapce. Oba mladíci musejí navíc zaplatit své oběti více jak stotisícové bolestné.

Kůt se Živkovem v Rosicích na Vyškovsku loni 22. října krátce před půlnocí podle obžaloby cestou z alkoholického tahu do herny brutálně zmlátili osmačtyřicetiletého Josefa Sedláčka. Během půlhodinového nemilosrdného bití a kopání jej okradli o několik desítek korun, svlékli do naha a těžce zraněného muže nechali ležet v pětistupňovém mraze na zemi.

Josef Sedláček, který bydlel v Rosicích na ubytovně, utrpěl vážná poranění. Kromě jiného krvácel do dutiny hrudní, měl vyražené zuby, deset přeražených žeber a odlomený bederní obratel. Protože ležel na konci srpna při minus pěti stupních Celsia bez jakékoliv pomoci nahý na zemi, omrzl.

Sedláček přežil jen šťastnou shodou okolností. Našel jej náhodný chodec, který přivolal sanitku. Lékaři pak v brněnské nemocnici těžce zraněného muže zachránili. Muž byl tak zbídačený, že jej nemohli v nemocnici ještě čtyři dny po útoku identifikovat jeho známí a spolužáci. O život bojoval šest týdnů.

Mladíci u soudu k bitce nevypovídali, soudkyně Halina Černá proto četla protokoly z výslechů. Oba bití muže připustili, popsali i skutečnost, že jej kopali do hlavy. Hájili se tím, že byli opilí. Své oběti se v soudní síni neomluvili.

Jirí Novácek

Související články: