Ministr Blažek probral v Brně se slovenským protějškem i novelizaci trestního řádu

Brno, 15. října 2012 (MEDIAFAX) - Státní zastupitelství, prokuratura, ale i novelizace trestního řádu byly v pondělí hlavními tématy setkání ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) se slovenským protějškem Tomášem Borcem. Je potřeba najít správný systém, který bude fungovat ke spokojenosti občanů, řekl Blažek.

pavel-blazek-ministr-krystof-turek

"Hovořili jsme o úpravě státního zastupitelství u nás a o prokuratuře, která je na Slovensku. Máme dva modely, které fungují. Na Slovensku je uzavřený, u nás příliš otevřený. Je potřeba hledat něco mezi tím, co bude fungovat nikoliv ke spokojenosti politiků, ale veřejnosti," uvedl Blažek.

"Oba naše systémy mají klady a zápory. Naší úlohou je najít takový model, který bude fungovat ve prospěch občanů tak, aby se rozhodování v rámci prokuratury a státního zastupitelství mohlo co nejméně zneužívat," sdělil slovenský ministr Borec.

Jednání se zúčastnil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, podle kterého je potřeba novelizovat trestní řád. "Již delší dobu říkám, že jsme v České republice povýšili formu nad obsah. Trestní řízení je formalistické, kazuisticky máme vedle sebe několik druhů řízení, která využíváme, jak je potřeba. Mám pocit, že to nesvědčí obviněnému a právníkům, ať už jsou to obhájci nebo státní zástupci, to dělá kouzelníky s právem, což není dobré pro právní jistotu," řekl Zeman.

Podle něj by měl být nový trestní řád jednodušší. "Trestní řád je potřeba zformalizovat tak, aby bylo zachováno právo na spravedlivý proces," sdělil.

Lenka Horáková, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...