NS: Nepovolené surfování na firemním počítači vás může stát místo

Brno, 22. srpna 2012 (MEDIAFAX) - Soukromé surfování zaměstnance na internetu v pracovní době může vést až k okamžitému rozvázání pracovního poměru s přistiženým. Na příkladu muže z jindřichohradecké pily tak rozhodl Nejvyšší soud, který odmítl jeho dovolání proti hodinové výpovědi.

pocitac_surfovani

Argument Jihočecha, že kontrola na služebním počítači byla nezákonná a narušila jeho soukromí, před Nejvyšším soudem neobstál. Podle zákona totiž může zaměstnavatel používání firemních počítačů pro soukromé účely úplně zakázat. Jen na jeho vůli pak je, jestli upraví využívání firemní techniky nějakým vnitřním předpisem a užití techniky k soukromým účelům povolí nebo bude tolerovat.

"Stanovení rozsahu souhlasu k použití výrobních a pracovních prostředků zaměstnavatele pro osobní potřebu zaměstnance je zcela na vůli zaměstnavatele," napsali v rozhodnutí soudci Nejvyššího soudu. Zároveň konstatovali, že zaměstnavatel kontrolou compu nijak nenarušil právo pracovníka pily na soukromí.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...