Ministrem spravedlnosti se stane brněnský advokát Pavel Blažek z ODS

Praha, 2. července 2012 (MEDIAFAX) - Novým ministrem spravedlnosti se stane Pavel Blažek, oznámil v pondělí premiér Petr Nečas. "Dnes jsem prezidentu republiky navrhl, aby jmenoval pana doktora Pavla Blažka ministrem spravedlnosti. Zítra jej pan prezident v deset hodin jmenuje," uvedl Nečas. Potvrdil spekulace, které kolovaly mezi politiky.

ods_blazek_pavel

"Blažka považuji za nejlepšího ze všech jmen, která se objevila. S Bendou by byl problém v rámci justice. V minulosti se pustil do křížku například s ústavním soudcem Rychetským," řekl nejmenovaný poslanec jedné z vládních stran. Připomněl, že Blažek má dobrou pozici mezi občanskými demokraty, je místopředsedou strany a má vzdělání.

"Vážím si důvěry premiéra a předsedy ODS, který se rozhodl nominovat mne na post ministra spravedlnosti. V těchto dnech přerušuji léčbu dlouhodobého onemocnění. Proto žádám média o pochopení, že se k dalšímu vyjádřím až po uvedení do funkce," reagoval Pavel Blažek.

Dosavadní ministr Jiří Pospíšil (ODS) byl z vlády odvolán ve středu, premiér krok zdůvodnil jeho neschopností spořit. Podle Pospíšila ale mohlo být skutečným důvodem jeho odchodu chystané jmenování Lenky Bradáčové do funkce pražské vrchní státní zástupkyně. Nový ministr musí být jmenovaný nejpozději v úterý dopoledne, protože večer odjíždí prezident Václav Klaus na zahraniční cestu.

Jeden z nejmocnější mužů jižní Moravy, místopředseda ODS, brněnský advokát Pavel Blažek se tak dostává do nejvyšších pater politiky. Na křesle ministra spravedlnosti střídá Jiřího Pospíšila. Blažek se stal místopředsedou občanských demokratů před dvěma lety a na starost dostal vnitřní chod strany. Ačkoliv si ho jako novou tvář do čela vedení zvolil sám Petr Nečas, netrvalo dlouho a mezi oběma muži nastala roztržka.

Důvodem se stala velká koalice ODS a ČSSD v Brně, kterou Nečas ostře kritizoval. Vzápětí Blažka odvolal z dozorčí rady Lesů ČR, státního podniku, v němž kontroloři objevili mnoho příkladů stamilionového plýtvání. Premiér tehdy tvrdil, že Blažek ztratil jeho důvěru. Blažek vzápětí kontroval a Nečasovi vytýkal špatnou komunikaci ve straně.

Karolina Brožová, foto: Pavel Blažek, archiv ODS

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...