Ministr spravedlnosti nepodal kárnou žalobu na šéfa brněnského soudu včas, ten vyvázl bez trestu

ods_pospisilBrno, 23. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Nejvyšší správní soud zastavil návrh ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila na zahájení kárného řízení proti předsedovi Krajského soudu v Brně Jaromíru Pořízkovi. Řekla to mluvčí NSS Sylva Dostálová s tím, že ministr nestihl lhůtu, kdy mohl podle zákona kárnou žalobu podat. Pořízek byl obviněn, že vydal rozvrh práce soudců pro rok 2010, který umožňoval údajně zneužitelná a netransparentní ustanovení umožňující nestandardní přidělování insolvenčních případů místopředsedovi obchodního úseku krajského soudu.

Nejvyšší správní soud však konstatoval, že ministr Pospíšil nestihl kárnou žalobu na Pořízka podat včas. "Kárný senát při ověřování podmínek řízení, které je povinen ověřit z úřední povinnosti, dospěl k závěru, že návrh na zahájení řízení ministerstvo spravedlnosti podalo až po uplynutí šestiměsíční subjektivní lhůty pro podání návrhu," konstatovala mluvčí NSS.

Pospíšil a jeho úředníci měli příslušný rozvrh práce k dispozici od 28. prosince 2010, a podle soudců se mohli a měli s jeho obsahem seznámit. "Pospíšil však podal kárný návrh na konci září 2011, v té chvíli bylo již případné kárné provinění předsedy brněnského soudu promlčeno," řekla Dostálová.

Jiří Nováček, foto: ods.cz

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit