Lidé uzavřou petici proti zmírnění trestu Romovi z Krupky

Brno, 31. října 2011 (MEDIAFAX) - V Brně v pondělí vyrcholí celostátní petiční akce na protest proti snížení trestu sedmnáctiletému útočníkovi z Krupky na Teplicku, odsouzenému za loňské znásilnění, loupež a vydírání dvanáctiletého chlapce z Bohosudova na Ústecku. Hodinu po poledni budou lidé podespisovat petici na náměstí Svobody. V patnáct hodin pak organizátoři celostátního protestu odnesou archy na Nejvyšší státní zastupitelství. Lidé v petici protestují proti snížení trestu staršímu z pachatelů z deseti na pět let vězení.

Nuz-od-krve-v-ruce

Dva mladí Romové ve věku 14 a 17 let napadli dvanáctiletého Patrika v Bohosudově v městě Krupka 29. dubna 2010. Brutálně ho zbili, sexuálně zneužili a oloupili. Podle Krajského soudu v Ústí nad Labem šlo hned o několik trestných činů včetně znásilnění a pokusu o vraždu, a to s rasovým motivem. Případ byl srovnáván se žhářským útokem ve Vítkově, zejména rasisticky zaměřená část pravice jej medializovala jako doklad, že existuje i romský rasismus, zatímco mainstreamová média se o něm naopak zpočátku vůbec nezmínila.

Útočnici dvanáctiletého chlapce z dětského domova v Duchcově, který byl na cestě za matkou v Ústí nad Labem, zastavili u bohosudovského nádraží v Krupce. Chtěli po něm peníze nebo mobil. Když odpověděl, že nic nemá, prohledali ho, vzali mu bundu a boty a pak ho odvlekli do blízkého lesíka. Tam ho podle obžaloby donutili k orálnímu sexu, bili, kopali a ponižovali. Obžaloba tvrdí, že se pachatelé oběti zeptali, zda ví, "co dělal Hitler za války s Cikánama v koncentráku. Tak to nyní budou dělat s ním".

Těžce zraněný chlapec se po útoku z posledních sil doplazil na nádraží, kde mu lidé přivolali pomoc. Skončil na jednotce intenzivní péče v nemocnici v Ústí nad Labem. Měl jedno nalomené a druhé zlomené žebro, natrženou slezinu, pohmožděnou ledvinu, slinivku a játra, tržnou ránu na hlavě a modřiny po celém těle.

Mladší z obou romských útočníků, kterému ještě nebylo 15 let, nemohl být potrestán vězením. Byl umístěn do nápravného zařízení v Chrastavě, kde podle ústecké soudkyně Kamily Elsnicové vyhrožoval dalším svěřencům i personálu. O svém činu měl podle své učitelky z polepšovny prohlásit: "Měli jsme ho zabít. Nemuseli jsme se tahat po soudech".

Starosta Krupky Milan Puchar (ODS) prohlásil, že oba pachatelé pocházejí z problémových rodin. "Kdybych měl tu možnost a v ruce razítko Trvalý pobyt nežádoucí, hned bych ho použil," řekl po činu v některých médiích.

Krajský soud v Ústí nad Labem uznal staršího z pachatelů vinným z pohlavního zneužití, znásilnění, loupeže, vydírání a pokusu o vraždu ve spolupachatelství, čin označil za rasistický a mladíkovi uložil trest 10 let vězení. Vzhledem k původu a nízké inteligenci není předpoklad, že se napraví. Soudkyně Elsnicová prohlásila, že by v jiných zemích také z tohoto důvodu dostal za svůj čin doživotí nebo trest smrti. Staršímu útočníkovi ale trest odvolací soudy později snížily na 5 let. Proti původnímu rozsudku se odvolal útočník, odvolání v jeho prospěch ale podal i státní zástupce, což nebývá příliš běžné.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...