Obyvatelé Líšně se bouří proti záměru radnice nechat postavit mezi rodinnými domy činžáky

Brno, 27. června 2012 (MEDIAFAX) - Více než tři stovky obyvatel Brna-Líšně podepsaly petiční archy, ve kterých protestují proti plánu místní radnice umožnit developerům postavit v ulici Chmelnice dva bytové domy. Ve středu to řekl mluvčí petičního výboru Petr Baný.

bagr

Lidé v Líšni se podle Baného bouří proti radnici a developerům především proto, že ve staré zástavbě stojí od nepaměti rodinné domky. "Radnice chce ale letos všechno změnit. Developerům hodlá v Líšni umožnit stavět bytové domy typické pro sídliště," řekl Baný.

Podle signatářů petice líšeňská radnice nerespektuje urbanistickou studii z roku 2000. "Domníváme se, že úřad městské části porušil zákon. Výsledkem developerského projektu by totiž mohlo být zásadní navýšení počtu bytových jednotek v dříve tiché a slepé ulici," poukázal Baný s tím, že proti záměru radnice zahustit Líšeň novými domy protestovalo marně asi šest desítek obyvatel při květnovém veřejném projednávání záměru radnice.

Lidé pak sepsali petici, kterou podepsalo 313 lidí, což je více jak půl procenta obyvatel městské části. Podle zákona o obcích se proto musí zastupitelstvo podnětem občanů povinně zabývat. Baný řekl, že navzdory této povinnosti projednávání petice na programu čtvrtečního zastupitelstva není. "Donedávna jsme žili v iluzi, že naši profesionální komunální politici jsou zde proto, aby zastupovali a bděli nad zájmy svých občanů. Opak je bohužel pravdou. Je patrné z tohoto případu, že nad zájmy občanů zřejmě vítězí jakési stranické čachry," řekl Baný.

Starosta Líšně Břetislav Štefan (ČSSD) argumentaci petentů odmítl. "Změny v územním plánu jsou v pravomoci rady, nepatří tedy na zastupitelstvo. Všem občanům jsme přesto nabídli, že k problému mohou ve čtvrtek při zasedání vystoupit - a bude pak na zastupitelích, aby se k věci vyjádřili," řekl.

Podle starosty signatáři petice šíří po staré Líšni nepravdy a manipulují veřejným míněním. "Starou Líšeň obcházejí s fotomontáží, do které zasadili vícepatrový činžák. Ten tam rozhodně stát nebude a ani nemůže," zdůraznil starosta. Městská část podle něj hodlá na Chmelnici nechat postavit dva dvoupodlažní domy s osmi byty.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...