Divadelníci předali radnici petici s 13 tisíci podpisy proti rozpuštění Janáčkovy opery

Brno, 26. října 2011 (MEDIAFAX) - Divadelníci přinesli ve středu na brněnskou radnici petici proti sedmiměsíčnímu dočasnému rozpuštění souboru Janáčkovy opery, kterou na příští rok plánuje kvůli úsporám v rozpočtu magistrát města Brna. Podepsalo ji skoro 13 tisíc lidí, řekla Hana Procházková z Unie profesionálních zpěváků.

divadelnici-podpis_petice250

"Petici jsme předali před zahájením schůze městské rady náměstkyni primátora pro kulturu Janě Bohuňovské. Poprosili jsme ji, ať situaci řeší zodpovědně, což nám přislíbila," uvedla Procházková.

Podle ní divadelníci posbírali za 11 dní skoro 13 tisíc podpisů v papírově formě, z toho téměř 7000 od obyvatel města Brna. "Dalších pět tisíc lidí nás podpořilo on-line formou, která však nemá právní relevanci, neboť není na papíru," vysvětlila Procházková.

Podle zákona o obcích musejí radní petici projednat nejpozději do 60 dnů. Petice totiž překročila asi trojnásobně požadovanou půlprocentní kvótu podepsaných obyvatel města. Vedení Brna se proto iniciativou občanů musí podle zákona v každém případě zabývat.

"Naši snahu o zachování souboru brněnské opery podpořili naši světově známí krajané, například dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Hanus nebo pěvkyně Magdalena Kožená," řekla Procházková. Dodala, že svůj podpis za zachování operní souboru v Brně připojilo i mnoho umělců ze zahraničí - kromě jiných i umělci Vídeňské státní opery nebo Slovenského národního divadla v čele s šéfem tamní opery Peterem Dvorským.

V internetové verzi petice se připojili podpisem signatáři z celého světa. "Zvedla se obrovská vlna solidarity a zastali se nás kolegové z celého světa třeba i z amerických orchestrů nebo slavní dirigenti," řekla Procházková.

Divadelníci nyní počkají na stanovisko radních, ale zároveň budou sbírat další podpisy. "Pokud se nám podaří shromáždit dalších 10 tisíc podpisů, možná je předáme do Senátu," uzavřela Procházková.

"Od zaměstnanců Janáčkovy opery jsem petici převzala. Předala jsem ji do kanceláře tajemníka ke kontrole, zda splňuje podmínky dané zákonem," řekla náměstkyně primátora Jana Bohuňovská (ODS).

Podle ní jednání se zástupci kulturních organizací pokračují. "Nejbližší bude v pondělí 31. října," dodala Bohuňovská.

Lenka Horáková, Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...