Brněnští divadelníci protestují v centru města proti rušení Janáčkovy opery

Brno, 18. října 2011 (MEDIAFAX) - Řádově tisíce lidí podepsaly v Brně petiční archy protestující proti úsporným opatřením v kultuře, která pro příští rok plánuje brněnská radnice. Ve středu pak chystají divadelníci dokonce protestní průvod centrem jihomoravské metropole. Protestní petice zorganizovali především členové Divadla Husa na provázku a Janáčkovy opery - tu dokonce plánuje magistrát na sedm měsíců dočasně rozpustit. Vedení města přitom argumentuje nutnými opravami Janáčkova divadla. Dočasná neexistence vyhlášeného operního souboru by však zároveň divadlu, které je příspěvkovou organizací magistrátu, pomohlo ušetřit na mzdách. Vedení brněnského Národního divadla by tak snáze splnilo podmínku magistrátu, kterou je pro příští rok pětinové osekání veškerých nákladů.

divadlo_janackovo250

Petice až dosud lidé podepisovali například v Janáčkově divadle, v Domě pánů z Lipé nebo v obchodním centru Vaňkovka. K dispozici je také internetová verze protestu.

Členové opery Janáčkova divadla zároveň uspořádají ve středu hodinu po poledni protestní happening, během kterého projdou centrem Brna. "Veřejný protestní pochod proti rušení provozu Janáčkovy opery vyjde od Janáčkova divadla a půjde přes Mahenovo divadlo, Kobližnou ulici, náměstí Svobody a Rašínovu ulici na Moravské náměstí, kde se vedle kostela svatého Tomáše uskuteční happening," řekla sólistka Janáčkovy opery a členka odborové asociace divadelníků Jitka Zerhauová. Účast na něm slíbilo na půl tisícovky lidí.

Brněnský režisér a dokumentarista Břetislav Rychlík poznamenal, že direktivní rozhodnutí radnice o krácení příspěvku divadlům a celé kulturní scéně svědčí nejspíše o tom, že vedení magistrátu neví, jak má město spravovat. "Jde přece o náš společný život ve městě, o jeho kvalitu. Přece není možné z veřejného prostoru vytlačovat kulturu," řekl. "Takové rozhodnutí je hodno bolševika," dodal.

Primátor Brna Roman Onderka (ČSSD) se tlaku divadelníků brání s tím, že statutární město Brno podle něj nehodlá provoz Janáčkova divadla trvale uzavřít. Reagoval tak na protesty umělců, že plánované zhruba sedmiměsíční dočasné rozpuštění souboru opery jejich špičkové těleso nenávratně poškodí.

"Plánované rekonstrukce, které probíhají v budově Janáčkova divadla již mnoho let, nelze provádět pouze v době divadelních prázdnin," řekl Onderka.

Rekonstrukce se podle něj až dosud vždy dařily plánovat a rozfázovat tak, aby zapadaly do období divadelních prázdnin. "Dočasné uzavření divadla v důsledku rozsáhlých oprav plánujeme již pět let. Teď nastala doba, kdy můžeme postup prací posunout rychleji vpřed," řekl primátor. Dodal, že přerušení provozu Janáčkova divadla ovšem dosud neschválilo zastupitelstvo. "V jednání jsou ještě další možnosti, jak situaci řešit," naznačil bez bližšího upřesnění Onderka.

Dočasné rozpuštění operního souboru, který považují hudební odborníci za jeden z nejlepších v zemi, by přitom pomohlo brněnskému Národnímu divadlu pomoci splnit nařízení magistrátu ušetřit příští rok pětinu výdajů. Připravovaný městský rozpočet má být totiž příští rok chudší asi o desetinu, což v penězích znamená přibližně 1,5 miliardy korun.

Brněnské Národní divadlo, pod který operní soubor Janáčkova divadla patří, přitom propustí k poslednímu dni letošního roku 51 ze svých 610 zaměstnanců. "O místa přijdou především kostymérky, dekoratéři, technici a lidé z dělnických profesí," řekla mluvčí divadla Šárka Motalová. "Propuštění zaměstnanců divadla souvisí s úspornou kúrou, kterou naordinoval od nového roku svým příspěvkovým organizacím brněnský magistrát," přiznala Motalová.

"Dostali jsme za úkol ušetřit 20 procent rozpočtu, to znamená skoro 42 milionů korun," řekla mluvčí divadla. Dodala, že propuštěním 51 lidí ušetří Národní divadlo ročně 12 milionů korun. Další úspory ale musí management hledat jinde. Kde, to však zatím není podle Motalové zcela jasné.

Podle Onderky bude městská rada o dočasném uzavření Janáčkova divadla kvůli opravám do konce roku ještě jednat. Téma je totiž podle něj úzce provázáno s přípravou a schvalováním rozpočtu města Brna na rok 2012. Zastupitelstvo pak bude o plánu radnice rozhodovat 8. prosince, kdy bude na programu schvalování rozpočtu města pro příští rok.

S dočasným uzavřením divadla počítá i koaliční ODS. "Provedení zásadní rekonstrukce inženýrských sítí je nevyhnutelným a logickým článkem celé akce. Neznamená zrušení operního souboru a opery v Brně obecně," řekla náměstkyně primátora Jana Bohuňovská (ODS), která má v Brně na starosti kulturu.

S plánem uzavřít Janáčkovo divadlo a dočasně rozpustit operu ovšem nesouhlasí magistrátní opozice. Bývalý první náměstek primátora, dnes opoziční zastupitel Daniel Rychnovský (KDU-ČSL) tvrdí, že opravy budovy jsou sice opravdu nezbytné, ale lze je rozfázovat. "Ano, pak bude rekonstrukce dražší, ale umělecké těleso zůstane zachováno," řekl Rychnovský. "Chtít rozpustit operu ve městě, které se všude odkazuje na památku Leoše Janáčka, je kulturní zločin," dodal.

Město Brno podle Onderky letos vydalo na kulturu 9,1 procenta rozpočtu, což znamená v absolutních číslech 981 milionů korun. Primátor v této souvislosti připomněl, že od roku 1965 kdy město Janáčkovo divadlo otevřelo, zahájili dělníci první významnější rekonstrukce budovy až po pětatřiceti letech. "Dosavadní investice města do celkového dokončení rekonstrukce a dobudování komplexu Janáčkova divadla jsou přitom již 509 milionů korun," řekl primátor.

Jiří Nováček, foto: ND Brno

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...