Novou šéfkou Janáčkovy opery v Brně bude profesorka Eva Blahová

Brno, 21. června 2011 (MEDIAFAX) - Novou uměleckou šéfkou Janáčkovy opery v Brně se od 1. července stane profesorka Eva Blahová (67), významná osobnost slovenské operní scény s mezinárodním renomé. V úterý to sdělil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Eva_Blahova_250

Eva Blahová má bohaté zkušenosti s divadelním provozem a se současným hudebním šéfem Casparem Richterem bude mít na starosti pokračování dalšího uměleckého rozvoje Janáčkovy opery. Její mediálně nejznámější studentkou je česká mezzosopranistka Magdalena Kožená původem z Brna, se kterou Blahová stále spolupracuje.

Blahová se ujme funkce v průběhu prázdnin, protože dosavadní šéf opery Rok Rappl, vystupující pod uměleckým jménem Rocc, odchází do Prahy, připravovat se na převzetí operního souboru Národního divadla po Jiřím Heřmanovi.

"Brněnské Národní divadlo bude mít v profesorce Blahové další vynikající osobnost, která by měla do Brna přinést nejen nový rozvoj Janáčkovy opery, ale také další mezinárodní zkušenosti," řekl na adresu nové šéfky opery brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD). Brněnská kultura si podle primátora totiž dělá nárok na evropskou a v mnoha ohledech také světovou úroveň. "Soudě podle nastavené laťky je zde kvalita osobností mimořádná. Svědčí o tom i každoroční ocenění jak v tuzemsku, tak i mimo něj," chválí Janáčkovu operu primátor.

Eva Blahová patří k nejlepším evropským profesorkám zpěvu. Studovala u docentky Anny Hruškové na Akademii hudby v Bratislavě a na Akademii múzických umění ve Vídni. Debut zažila v roce 1965 se Slovenskou filharmonií, se kterou vystoupila v mnoha zemích po Evropě, Asii, Spojených státech a Kanadě. Vydala také množství LP a CD ve vydavatelstvích Supraphon a Opus.

Pedagogickou dráhu začala na Akademii hudby v Bratislavě v roce 1969, od roku 1989 začala učit na mezinárodní scéně jako hostující profesorka a porotkyně na mnoha mezinárodních soutěžích. Vedla mistrovské kurzy Wienermusikseminar v Rakousku, Kanadě, Chorvatsku, Německu, Nizozemí, Francii, Itálii, Japonsku, Polsku, Rusku, Jižní Koreji, Švýcarsku a ve Spojených státech. Během let 2002–2007 působila jako hostující profesorka na finské Turku University a v letech 2005–2008 pracovala jako hlasová poradkyně v operním domě Den Norske v norském Oslo.

V Česku, Polsku, Itálii a Belgii pracovala mnoho let v prestižní Evropské Mozartově nadaci. Založila pražský festival "Operní hvězdy zítřka", spolupracovala také se známým slovenským tenorem Petrem Dvorským na Mezinárodním hudebním festivalu v Jaroměřicích. V letech 2002–2008 byla členkou umělecké poroty festivalu Pražské jaro a od roku 2005 je členkou rady Národního divadla. Vedle početných ocenění a cen jí byly uděleny také čestný certifikát (Wienermusikseminar, 2005), nebo titul "Great Woman of the 21st century" od The American Biographical Institute.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...