Brněnští divadelníci požádali krajské zastupitele o změnu financování kultury

Brno, 10. listopadu 2011 (MEDIAFAX) - Brněnští divadelníci ve čtvrtek požádali v mimořádné rozpravě při zasedání jihomoravského krajského zastupitelstva politickou reprezentaci jižní Moravy, aby se zasadila o vícezdrojové financování provozu a souboru brněnských divadel a kulturních institucí. Mluvčí umělců, sboristka Janáčkovy opery Hana Procházková, požádala krajské zastupitele o podporu při znovuotevření debaty o tom, kdo všechno by měl kulturu v jihomoravské metropoli financovat.

hana_prochazkovaNDB250

"Do brněnské opery nechodí jen Brňané, ale i publikum z celého kraje. Z petice na naši podporu je zřejmé, že více než polovina kulturních příznivců je mimobrněnských," řekla Procházková. Podle umělců je smutné, že brněnské Národní divadlo je závislé pouze na městském rozpočtu, i když je to instituce s mezinárodním významem, která by měla být financována i krajem a ze státního rozpočtu. Debaty o této problematice se však v Brně podle umělkyně táhnou bezvýsledně celá desetiletí.

"Je pak ostudné, že jsme zcela závislí na jednom finančním zdroji, který se z jakéhokoliv důvodu může rozhodnout finance neposkytovat. Je pro nás nepříjemným a šokujícím zážitkem, s jakou lehkostí se můžeme přiblížit situaci, že se zničí něco, co se zde po celé generace pracně budovalo a co patří ke kulturním hodnotám celého národa," připomněla sólistka brněnské opery, přední česká mezzosopranistka Jitka Zerhauová.

Petici za záchranu brněnské opery podepsalo podle Procházkové za necelý měsíc více jak 23 000 lidí, v internetové verzi to pak byli umělci a fanoušci Janáčkovy opery z celého světa. Byli to samozřejmě i občané a fanoušci z České republiky. Je až dojemné, jak někomu i z malé vesnice někde v zapomenutém koutku Moravy, či Čech, stojí za to jít na poštu a posílat petici se svým jedním podpisem," řekla při svém emotivním vystoupení před krajskými zastupiteli Procházková.

Divadelníky přiměl k mimořádnému vystoupení na krajském zastupitelstvu požadavek brněnského magistrátu, aby jeho příspěvkové organizace pro příští rok zkrátily své rozpočty o pětinu. Po bouřlivé debatě a sérii veřejných protestů pak Janáčkova opera přece jen unikla plánovanému sedmiměsíčnímu přerušení činnosti. Ve hře je však stále propuštění asi stovky lidí. Umělci se proto obávají budoucnosti a žádají krajský úřad, aby se podílel na financování kultury v Brně, případně aby pomohl sehnat příspěvky na brněnská divadla ze státního rozpočtu.

Jiří Nováček, foto: Kryštof Turek

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...