ND Brno uvede světovou premiéru rekonstrukce nejstarší opery světa

Brno, 3. června 2011 (MEDIAFAX) - Brněnské Národní divadlo připravuje světovou premiéru volné rekonstrukce první opery na světě vůbec. Hudební unikát La Dafne, který vznikl v roce 1598 v toskánské Florencii v paláci Jacoba Corsiho, uvede brněnský soubor Janáčkovy opery poprvé 25. června v Mozartově sále Divadla Reduta.

reduta-Mozartuv_sal250

Poprvé hudebníci předvedli operu La Dafne velkokněžně Toskánské ve Florencii. Vznikla v roce 1598 v kruhu umělců scházejících se v paláci hraběte Corsiho.

Libreto Ottavia Rinucciniho na námět Ovidiových Metamorfóz se dochovalo dodnes. Z hudební části autorů Jacopa Periho a Jacopa Corsiho však zůstalo jen několik fragmentů.

"Bylo mi jasné, že dobová rekonstrukce je vzhledem k nedochovaným materiálům nemyslitelná. La Dafne je dílo jistým způsobem ztracené. Řekl jsem si, že můžeme provést volnou rekonstrukci v duchu dochovaného libreta s přihlédnutím k současnosti," řekl režisér a výtvarník a umělecký šéf Janáčkovy opery Rocc.

reduta_brno250Před 400 lety vznikala podobná díla v týmové spolupráci. "I proto jsem k práci na rekonstrukci opery oslovil dva skladatele, Víta Zouhara a Tomáše Hanzlíka," dodal Rocc.

Připravovaná světová premiéra La Dafne se podle něj neuskuteční v dnešní klasické formě operních inscenací s odděleným orchestřištěm a jevištěm, ale v dobovém prostoru koncertního sálu. "Nádherné prostory Reduty by měly evokovat produkci prvních oper vůbec, kdy se propojovali diváci s účinkujícími," poznamenal Rocc.

V brněnské La Dafne vystoupí kromě jiných kontratenor Stefan Kunath z Dráždan a sólisté brněnského Národního divadla Andrea Priechodská, Jana Wallingerová, Petr Levíček a David Nykl. Orchestr brněnské inscenace tvoří violoncello Josefa Klíče, varhanní pozitiv Ondreje Olose, který kus zároveň diriguje a theorba Jana Krejči.

První uvedení díla se uskuteční 25. 6. v Mozartově sále Divadla Reduta.

Jiří Nováček, foto - zdroj: Národní divadlo Brno

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události