ND Brno uvede světovou premiéru rekonstrukce nejstarší opery světa

Brno, 3. června 2011 (MEDIAFAX) - Brněnské Národní divadlo připravuje světovou premiéru volné rekonstrukce první opery na světě vůbec. Hudební unikát La Dafne, který vznikl v roce 1598 v toskánské Florencii v paláci Jacoba Corsiho, uvede brněnský soubor Janáčkovy opery poprvé 25. června v Mozartově sále Divadla Reduta.

reduta-Mozartuv_sal250

Poprvé hudebníci předvedli operu La Dafne velkokněžně Toskánské ve Florencii. Vznikla v roce 1598 v kruhu umělců scházejících se v paláci hraběte Corsiho.

Libreto Ottavia Rinucciniho na námět Ovidiových Metamorfóz se dochovalo dodnes. Z hudební části autorů Jacopa Periho a Jacopa Corsiho však zůstalo jen několik fragmentů.

"Bylo mi jasné, že dobová rekonstrukce je vzhledem k nedochovaným materiálům nemyslitelná. La Dafne je dílo jistým způsobem ztracené. Řekl jsem si, že můžeme provést volnou rekonstrukci v duchu dochovaného libreta s přihlédnutím k současnosti," řekl režisér a výtvarník a umělecký šéf Janáčkovy opery Rocc.

reduta_brno250Před 400 lety vznikala podobná díla v týmové spolupráci. "I proto jsem k práci na rekonstrukci opery oslovil dva skladatele, Víta Zouhara a Tomáše Hanzlíka," dodal Rocc.

Připravovaná světová premiéra La Dafne se podle něj neuskuteční v dnešní klasické formě operních inscenací s odděleným orchestřištěm a jevištěm, ale v dobovém prostoru koncertního sálu. "Nádherné prostory Reduty by měly evokovat produkci prvních oper vůbec, kdy se propojovali diváci s účinkujícími," poznamenal Rocc.

V brněnské La Dafne vystoupí kromě jiných kontratenor Stefan Kunath z Dráždan a sólisté brněnského Národního divadla Andrea Priechodská, Jana Wallingerová, Petr Levíček a David Nykl. Orchestr brněnské inscenace tvoří violoncello Josefa Klíče, varhanní pozitiv Ondreje Olose, který kus zároveň diriguje a theorba Jana Krejči.

První uvedení díla se uskuteční 25. 6. v Mozartově sále Divadla Reduta.

Jiří Nováček, foto - zdroj: Národní divadlo Brno

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...