Nádvoří zámku v Lednici rozezní tóny opery Nabucco pod širým nebem

Brno, 21. srpna 2014 – Nádvoří zámku v Lednici se v sobotu 23. srpna přenese do biblické doby zajetí Židů v Babylónu a Jeruzalémě. Dramatický příběh Nabucco, který je připisován italskému skladateli Giuseppe Verdimu, zde totiž pod širým nebem ztvární od 20.00 herci Severočeského divadla. Lednické představení bude závěrečným z letošní série projektu Klasika pod hvězdami, jež usiluje o přenesení kouzla velkolepých oper do romantického prostředí zámků.

zamek lednice krystof turek

V pořadí 5. ročník projektu Klasika pod hvězdami zprostředkovává divákům jednu z nejatraktivnějších oper všech dob. Na první čtyři představení Nabucco, jež se konala v Praze a Ostravě, naváže závěrečné operní vystoupení v prostorách nádvoří romantického zámku v Lednici. V sobotu 23. srpna se zde představí na 120 členů sboru Severočeského divadla, jejichž vystoupení obohatí také originální kulisy, živá zvířata nebo závěrečný ohňostroj. Na jevišti a orchestřišti o celkové délce 18 metrů zazní sugestivní příběh o osvobození Židů z babylónského zajetí.  

Ojedinělý projekt Klasika pod hvězdami funguje v České republice od roku 2010. Snaží se o vytvoření tradice operních představení na českých zámcích, čímž je zcela ojedinělý. „Spojení opery s uvolněnějším prostředím zámků přináší možnost vidět a slyšet klasickou operu také mimo velká kamenná divadla. Tím se snažíme udělat tento hudební žánr přitažlivějším pro širší skupinu zájemců, kteří by jinak klasickou operu třeba ani nenavštívili,“ vysvětluje záměr aktivity Pavla Filipová z organizátorské agentury ArtTrion. Letošní, v pořadí již 5. ročník, navazuje na nadšené ohlasy z minulých let, kdy byly desítkám tisíc návštěvníků představeny opery Rusalka, Carmen či La Traviata.

Opera je nastudována v italštině s českými titulky, které jsou promítány na obrazovkách. Začátek představení je ve 20:00, předpokládaný konec umocněný závěrečným ohňostrojem pak ve 23:00. Vstupenky je možné zakoupit v kategoriích od 590 do 1190 Kč. Letos jsou opět v prodeji i VIP vstupenky v ceně 1890 Kč včetně rautu ve VIP prostoru s možností focení se sólisty v kostýmech po představení.

Název opery Nabucco vznikl zkrácením jména biblické postavy krále Nabukadnesara II. V pořadí třetí dílo slavného italského skladatele Giuseppe Verdiho o židovských těžkostech v Babylonu, jež vzniklo v roce 1842, se stalo ve své době v Itálii doslova osvobozeneckou písní. Vášnivá hudba totiž plně korespondovala s náladou obyvatelstva a touhou po osvobození z rakousko-habsburské moci a sjednocení Itálie.

Více informací o festivalu je k dispozici na stránkách klasikapodhvezdami.cz, předprodej vstupenek na stránkách ticket-art.cz, sazkaticket.cz a mticket.cz.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...