V Redutě představí komorní operu inspirovanou brněnským podzemím

Brno, 19. března 2014 - Ensemble Opera Diversa připravuje na 20. března v divadelním sále brněnské Reduty představení své nejnovější hudebně-divadelní produkce s názvem Ponava (Zmizelé řeky). Premiérové uvedení této komorní opery v prosinci loňského roku se setkalo s vřelou reakcí publika i s kladným přijetím kritiků. Ponava je v pořadí čtvrtou celovečerní operou Ensemblu Opera Diversa a vůbec první, která vznikla ve spolupráci s Národním divadlem Brno přímo pro prostor Divadla Reduta.

Divadlo-masky-2

Nová opera z „diversní“ dílny tentokrát otevírá vážnější témata, z nichž dominantním byla pro skladatele Ondřeje Kyase zamlčovaná minulost.

V Ponavě se ale neobjevují žádné konkrétní reálie, jako třeba likvidace různých etnických menšin nebo poválečný odsun německého obyvatelstva. Vystupují tu symbolické postavy a celý příběh je spíše metaforický. Hraje se o mechanismech moci a manipulaci, ale také v osobní rovině – o rozhraní mezi vědomím a nevědomím, rozumem a šílenstvím, světlem a tmou, povrchem a hlubinou.

Název Ponava odkazuje k Brnu a říčce Ponávce tekoucí jeho podzemím, k jedné z mnoha zmizelých řek – těch, které protékají městem a překážejí. Takové jsou v Londýně, v Paříži, v Miláně, v Moskvě, v Praze nebo v Torontu. Libretistu Pavla Drábka inspirovalo podle jeho slov především uvědomění, jak si vytváříme, přizpůsobujeme a ochočujeme historii. Svou roli ale sehrála i jeho celoživotní fascinace řekami, již lze vystopovat i v několika starších Drábkových textech.

Zajímavostí také je, že inscenace vznikla poprvé přímo pro divadelní sál Reduty. Režisér Tomáš Studený se scénografkou Sylvou Markovou se toho snažili využít, a „diversní“ jevištní výrazivo, stále sice velmi oproštěné po vzoru chudého divadla, rozvinout na plnohodnotné scéně. Dosud totiž soubor účinkoval především v alternativních prostorech. Scénografie staví hlavně na světle a na projekci do mlhy uzavřené v průhledném kvádru. S využitím těchto prostředků se daří vytvářet velmi sugestivní prostor pro nepopisný pohybový a emotivní projev zpívajících herců. Hra se dotýká mnoha nepohodlných věcí a otázek ukrytých hluboko v podzemí, stejně tak ale i v nás samotných. Představení řídí již stálá dirigentka souboru Gabriela Tardonová. V hlavních rolích vystoupí Lucie Kašpárková, Aleš Janiga a David Vonšík.

„…Tvůrci zřejmě chtěli abstraktními obrazy vytěsnit všechno nepodstatné – tedy jen pocitově vyjádřit dávné ponorné řeky, nad nimiž se lidská civilizace hemží jako mravenci v mraveništi, možná diváky podprahově přivést k zamyšlení o marnostech našich životů, pootevřít průhled do mystických tajemných sil…(…) je samozřejmě namístě pochybovat, zda je něco takového vůbec na jevišti možné, na druhé straně je takový cíl operní inscenace sympatický a vizionářský…“ (Josef Herman, Divadelní Noviny, 23. 1. 2014)

Pavel Drábek | Ondřej Kyas
PONAVA (ZMIZELÉ ŘEKY)
Čtvrtek 20. 3. 2014 v 19 h
Divadlo Reduta, Zelný trh 4, Brno
dirigentka: Gabriela Tardonová
scénografie: Sylva Marková
režie: Tomáš Studený

Vstupenky v předprodeji Národního divadla Brno.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...