Brněnští studenti budou ve středu protestovat proti reformě vysokých škol

Brno, 27. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Brněnští studentí naplánovali na středu 1. února protestní pochod proti reformě vysokého školství. Chceme ukázat, že se umíme za své názory postavit a bít, sdělila koordinátorka protestů Eva Majerová z Masarykovy univerzity. Cílem pochodu je seznámit veřejnost se stanovisky studentů vůči záměrům zákona o vysokých školách a zákona o finanční pomoci studentům a má být také apelací na ministra školství Josefa Dobeše, aby přijal podmínky studentů.

vv_josef_dobes

"Pochod začne na Moravském náměstí před kinem Scala ve 14 hodin a postupně se přesune kolem několika fakult brněnských univerzit před budovu Právnické fakulty Masarykovy univerzity, kde budou zástupci studentů prezentovat své připomínky," uvedl jeden z organizátorů protestu Jan Záhora z Mendelovy univerzity. Na programu průvodu budou nejen proslovy studentských zástupců, ale i alegorické ztvárnění pocitů, které studenti směrem k ministerstvu chovají.

Studenti všech šesti brněnských univerzit, na kterých studuje 65 tisíc vysokoškoláků, jednomyslně odmítli reformu vysokého školství. Studentské senáty již v noci na čtvrtek vypracovaly dokument, v němž jasně daly najevo stanovisko, že žádají o vrácení reformy vysokého školství k přepracování v souladu s připomínkami odborné veřejnosti. Studenti v dokumentu dále odmítají zejména posilování rad veřejných vysokých škol na úkor akademických senátů, snižování počtu studentů v akademických senátech a návrh zákona o finanční pomoci studentů, který je podle nich šitý horkou jehlou.

Dokument adresovaný předsedovi vlády Petru Nečasovi (ODS) podepsali šéfové studentských akademických senátů Zdeněk Ručka z Masarykovy univerzity, Hana Landová z Veterinární a farmaceutické univerzity, Hana Hřebačková z Janáčkovy akademie múzických umění, Karel Koranda z Vysokého učení technického, Martin Vokřál z Univerzity obrany a Vojtěch Rada z Mendelovy univerzity.

Lenka Horáková, Jiří Nováček, foto: Josef Dobeš, Věci veřejné

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...