Vinaři budou protestovat proti záměru vlády. V centru Brna vypijí nezdaněné víno

Brno, 30. dubna 2012 (MEDIAFAX) - Vinaři z Kraví hory v Bořeticích na Břeclavsku vypíjí v pondělí v podvečer na náměstí Svobody v Brně stovky litrů nezdaněného vína. Spolu se svými příznivci tak budou od 17 hodin demonstrovat proti vládnímu plánu zavést spotřební daň z vína.

"V předvečer prvního května, kdy se pálí čarodějnice, aby neškodily i vinařům, budeme recesisticky i vážně protestovat proti Kalouskovu zdůvodnění plánované daně. Podle ministra financí je totiž truňk jako truňk," řekl prezident "vinařské republiky" Václav Petrásek. Pro vinaře by zavedení spotřební daně z vína znamenalo odvést do státní pokladny z každého litru vína přibližně deset korun.

Vinaři a jejich přátelé si podle Petráska na demonstraci přinesou láhev svého nejlepšího vína a skleničku, aby naposled vyzkoušeli, jak chutná nezdaněné víno. "Skleničkou pak vládě zacinkáme," řekl svolavatel demonstrace. Klíčky od sklepů nechají vinaři doma - jsou prý příliš velké a na náměstí by byl velký rámus.

Veřejnost může vinaře v jejich protestu podpořit podpisy pod připravenou petici. Lidé tak mohou dát najevo, že nesouhlasí, aby vinaři v Česku platili spotřební daň z neperlivého a nešumivého vína.

Proti plánu ministerstva financí zdanit víno tuzemských malopěstitelů se postavili také politici. Jihomoravský hejtman Michal Hašek  označil snahu o zdanění za katastrofu pro celou část místní ekonomiky. "Vyměření spotřební daně na tiché víno je likvidační pro celý sektor vinařství. Víno patří k historii a kultuře jižní Moravy. Kombinace zavedení spotřební daně z vína a zrušení takzvané zelené nafty je útok vlády, který poškodí zejména oblasti Hodonínska, Znojemska a Břeclavska. To jsou regiony, kde je už nyní vysoká nezaměstnanost," řekl Hašek.

Proti plánu svého stranického kolegy se však postavili i vlivní členové jeho vlastní strany. Šéf poslaneckého klubu TOP 09-Starostové Petr Gazdík řekl, že v parlamentu nezvedne ruku pro jakýkoliv zákon, který by malovinaře poškodil.

"Za vinaře se budu rvát," prohlásil jihomoravský poslanec Jan Husák, který je zároveň místopředsedou poslaneckého klubu TOP 09-Starostové. Žádná okolní země takzvané tiché víno zdaněno nemá a podle Husáka by tomu tak nemělo být ani v Česku.

"Budu osobně vyjednávat s ministrem Kalouskem o vyjmutí malovinařů z tohoto zdanění. Malovinaři jsou kromě produkce vína i významným tvůrcem krajiny, utvářejí půvab našeho jihomoravského venkova a nesmějí být takto finančně zatížení," řekl Husák.

Jiří Nováček

Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Srpen 2020  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  9
10111213141516
17181920212223
242526272830
31      
Nejbližší akce
29.08. VAJN & ŠAJN - pouliční festival ví..
29.08. Sportovní den..
22.09. Halina Pawlowská - Manál zralé žen..
15.10. Milena Fucimanová: Hnízda v octu..
22.10. Agadir: Na strunách naděje, Oleg S..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Tiskárna Brno (CCB)
Mezinárodní výstava vín Grand Prix Austerlitz 2020