Lidé z Tuřan a Šlapanic protestovali proti novému územnímu plánu

Brno, 22. září 2011 (MEDIAFAX) - Desítky lidí s transparenty protestovaly ve čtvrtek před budovou jihomoravského krajského úřadu. Zastupitelstvo kraje tam totiž odpoledne schvalovalo Zásady územního rozvoje kraje, se kterým někteří nesouhlasí.

demonstrace

"Očekávali jsme od krajského úřadu příznivější řešení naší situace. Od března se účastníme jednání se zastupiteli kraje a poukazujeme na různé problémy, které ovlivní životní prostředí a zdraví lidí v celém Brně. Politici o těchto hrozbách vědí, přesto chtějí územní plán i s jeho chybami schválit," řekla Hanka Kašpaříková z občanského sdružení Čisté Tuřany.

"Už teď jsou u nás díky dálnici D1 a dalším vlivům překročeny zákonné imisní limity. Protestujeme proti tomu, aby krajský územní plán naše životní prostředí dále zhoršoval místo toho, aby nám pomohl," dodala předsedkyně sdružení Čisté Šlapanice Michaela Trněná, s tím, že lidé z Tuřan a Šlapanic na svoji bezútěšnou situaci marně upozorňují úřady již dva roky.

Zásady územního rozvoje kraje zastupitelstvo schvaluje ve čtvrtek na samostatném zasedání, které má na programu pouze tento jeden bod. Občané, občanská sdružení a starostové obcí podle obou aktivistek krajské politiky na chybná rozhodnutí úřadu, která údajně "nenávratně poškodí krajinu, zdraví lidí a současně znamenají i plýtvání penězi daňových poplatníků", opakovaně upozorňovali.

Zásady územního plánování, které zastupitelé na schůzi schvalují, je klíčové pro veškerý stavební rozvoj jižní Moravy v kraji na desítky let dopředu.

Přijetí tohoto zásadního materiálu provází řada protestů - právníci Ekologického právního servisu například již dopředu oznámili, že plán kraje napadnou u správních soudů. Aktivistům se totiž nelíbí, že úřad údajně málo konzultoval s veřejností trasy některých silnic a že prý tvrdošíjně prosazuje jejich ekonomicky méně výhodné varianty.

"Zásady územního plánu jsme zpracovali pečlivě a po řádné diskusi s lidmi i organizacemi. Na případný soud se těším. Ukáže se, že je materiál zpracovaný kvalitně a poctivě," řekl krajský radní David Macek (KDU-ČSL), který má územní rozvoj jižní Moravy na starosti.

 

Jiří Nováček, foto: cisteturany.cz

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...