Bývalí detektivové Almásy s Veleckým dostali za podvody podmínečné tresty

Brno, 24. října 2011 (MEDIAFAX) - Podmínečnými tresty skončil v pondělí v Brně proces s bývalým detektivem jihomoravské hospodářské kriminálky Romanem Veleckým a policistou Milošem Almásym. Soud je uznal vinným z podvodů a uložil Almásymu trest dva roky vězení odložený na pět let, Velecký vyfasoval 15 měsíců s odkladem na tři roky. Brněnský soud uzavřel kauzu někdejších policistů v pondělí poté, kdy vyslechl zbývající svědecké výpovědi.

Soud-kladivko-04

Kromě podmínečných trestů musí Almásy zaplatit pokutu 200 tisíc korun a musí se spolu s komplicem podílet i na zaplacení dalších 270 tisíc korun, které půjdou na konto podvedené klentky Věry Koudelkové. "Sto padesát tisíc korun musí zaplatit sám Almásy a sto dvacet tisíc korun společně s Romanem Veleckým," upřesnila mluvčí soudu Gabriela Stočková.

Rozsudek není pravomocný. Roman Velecký se na místě odvolal, Miloš Almásy si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Almásy, který po odchodu z policie pracoval jako advokátní koncipient, podle žalobce Jana Petráska sliboval za úplatek 270 tisíc korun své klientce Věře Koudelkové, že ve dvou případech ovlivní vyšetřování kauz na brněnské hospodářské kriminálce v její prospěch.

Almásyho, jenž je kromě jiného i významným členem nedávno pozatýkaného Toflova gangu policejních vyděračů, si Koudelková najala jako advokáta, aby ji zastupoval jako obžalovanou z úvěrového podvodu. Almásy jí řekl, že za 270 tisíc korun dokáže výsledek vyšetřování ovlivnit v její prospěch, což však neudělal. Žena proto případ oznámila policii.

V případu figuroval i někdejší detektiv hospodářské kriminálky Roman Velecký. Ten podle žalobce s Almásym spolupracoval při přesvědčování ženy o nutnosti poskytnout úplatek. Agentura Mediafax z dobře informovaného zdroje zjistila, že Velecký měl údajně Almásymu dohazovat problematické klienty, od kterých pak jeho kumpán inkasoval peníze za slib ovlivnění vyšetřování kauz.

V případech údajného podvodného ovlivňování vyšetřování některých kauz měla být podle některých informací původně zapletena ještě jedna vyšetřovatelka brněnské hospodářské kriminálky. Proti ní však detektivové nenašli tolik důkazů, aby ji mohli obvinit a postavit před soud.

Případ, který začal v pondělí brněnský soud řešit, ještě přímo nesouvisí s více jak desetiletým řáděním takzvaného Toflova gangu. Podle vyšetřovatelů však může pomoci poodhalit praktiky, jaké v létě pozatýkané zločinné spolčení asi tří desítek bývalých jihomoravských policistů při vydírání svých obětí z řad podnikatelů nebo politiků používalo.

Trestnou činnost této skupiny, rekrutující se především z elitních policistů brněnské hospodářské kriminálky, měl údajně krýt někdejší vysoký funkcionář inspekce ministra vnitra Rudolf Setvák. Další podezření ze zločinného spolčení míří i mezi brněnské právníky či dokonce na některého z jihomoravských státních zástupců i soudců.

Detektivové ÚOOZ jsou přesvědčeni, že gang vyděračů by mohl čítat až 30 lidí a fungovala v něm přísná hierarchie. Podnikatelé museli platit od deseti tisíc korun až po deset milionů korun za to, že neskončí u soudu nebo že jejich mnohdy vykonstruovaný případ skončí odložením. Jiné podnikatele naopak členové gangu chránili proti jejich konkurentům, na které policisté údajně vymýšleli trestní kauzy. Poškozených může být podle vyšetřovatelů i několik desítek lidí, mezi nimi například i bývalý šéf brněnské ODS a první náměstek jihomoravského hejtmana Milan Venclík.

Na celý případ uvalila policie i státní zastupitelství přísné informační embargo. Policejní analytici se však shodují, že fungování brněnského policejního gangu vyděračů je co do závažnosti plně srovnatelné s činností proslulého Berdychova gangu nebo mafie kolem ústeckého konkurzního soudce Jiřího Berky.

Jiří Nováček

Související články: