Brněnská TOP 09 bojuje proti prudkému růstu počtu hracích automatů

Brno, 6. června 2011 (MEDIAFAX) - Brněnská TOP 09 se ohradila proti nárůstu počtu hracích automatů v Brně, kde jich během pěti měsíců přibylo 1412. Většina z nich je přitom v místech, kde je to vyhláškou města zakázáno, řekla v pondělí zastupitelka Brna Irena Matonohová (TOP 09) s tím, že na vině je mezera v zákoně.

hraci_automaty250

"Problém současného zákona je v tom, že o videoloterijních terminálech obce rozhodovat nemohou. Obecní vyhlášky se na ně nevztahují a majitelé heren videoloterijními terminály nahrazují klasické hrací automaty," uvedla Matonohová.

Podle ní je chyba v zákoně. Hrací automaty jsou zakázané vyhláškou, avšak loterijní videoterminály povoluje zákon. "Nastal omyl a musí dojít ke změně zákona," řekla Matonohová, která je předsedkyní Kontrolního výboru Zastupitelstva města Brna.

"V kontrolním výboru jsme iniciovali podnět k návrhu novely zákona č. 202/1990 Sb. o loteriích a jiných podobných hrách, kterým by byla ministerstvu financí uložena povinnost respektovat při povolování sázkových her obecně závazné vyhlášky obcí, které stanovují místa a časy provozování," vysvětlila zastupitelka s tím, že tento návrh byl v květnu na brněnském zastupitelstvu jednomyslně schválený.

Sněmovním rozpočtovým výborem přitom neprošel ani jeden z osmi zpřísňujících pozměňovacích návrhů.

Část výnosu z her by podle Matonohové mohl jít například obcím. "Nikoliv na charitativní akce, které nejsou dohledatelné," dodala.

Znepokojený nárůstem hracích automatů je také nový předseda regionální organizace strany TOP 09 Brno-venkov Jan Husák. "Nefunguje kontrolní mechanismus. Vyhláška něco zakazuje a zákon to povoluje. Nemůžeme zrušit to, co bylo povoleno zákonem. Zákon je nad vyhláškou, a proto musíme zpřísnit zákon," uvedl Husák.

Lenka Horáková

Související články:

Komentáře 

 
0 #1 Jasna Flamiková 2011-06-07 15:56
Opravy k článku:
Paní Matonohová není předsedkyní, ale místopředsedkyn í kontrolního výboru, návrh k novele zákona o loteriích iniciovala nikoliv TOP 09 ale Mojmír Vlašín ze SZ. Tolik fakta.
Jasna Flamiková
 
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce
09.12. Vánoční trhy 2022..

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN