TOP 09 upozorňuje na údajně neprůhledné rozdělování dotací krajem

Brno, 24. září 2012 (MEDIAFAX) - Jihomoravská TOP 09 kritizuje údajně neprůhledný systém přidělování některých dotací krajským úřadem. Částky pohybující se každoročně přes 700 milionů korun si nemůže ani kraj dovolit rozdělovat bez jednoznačně stanovených pravidel, řekl v pondělí Jan Vitula, kandidát na hejtmana.

TOP09_Jan_Vitula250

Podle TOP 09, která před čytřmi lety neexistovala a nemá tudíž na krajské rozhodování politický vliv, lze sice souhlasit s určením priorit a nastavením dotačních programů, ale "samotné rozdělování finančních prostředků žadatelům o dotace je zahaleno tajemstvím".

Praxe přidělování krajských dotací na základě politické příslušnosti a klientelismu je podle Vituly nepřípustná.

Zadluženost Jihomoravského kraje včetně příspěvkových organizací byla ke konci roku 2011 vyšší jak dvě miliardy korun. "Na jednu stranu si kraj půjčuje na zabezpečení základních povinností, jako jsou například opravy silnic a chodníků a na druhou stranu rozdává nemalé penize jiným subjektům," tvrdí Vitula. Pokud by se podle něj kraj choval v minulosti při rozdělování dotací střídměji, nemusel by dnes řešit své dluhy.

TOP 09 prosazuje podle svého hejtmanského kandidáta "transparentní a veřejně kontrolovatelné hospodaření kraje, jehož součástí je zveřejnění pravidel pro rozdělování dotací a seznamu všech žadatelů o dotace a účelu jejich použití". "Samozřejmostí je také zveřejnění seznamu úspěšných žadatelů a následné vyúčtování dotace," zdůraznil Vitula.

Jiří Nováček, foto: Jan Vitula, archiv TOP 09

Související články:

Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz

Jako majitel vozidla víte, že je důležité udržovat vozidlo v dobrém stavu. Nejenže díky tomu váš vůz vypadá hezčí, ale také pomáhá udržovat jeho bezproblémový provoz. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je používání autopříslušenství.