Brno již počtvrté podpoří podnikání inovačními vouchery

Brno, 14. března 2012 – Navržení prototypu, vývoj nového produktu nebo služby, inovace designu. Na to vše mohou firmy získat takzvané inovační vouchery. V praxi to znamená podporu až 100 tisíci korunami a navázání spolupráce se špičkovými brněnskými vědci. Výzva, na kterou Brno vyčlenilo 4 miliony korun, se letos poprvé otevírá podnikům z celého světa. Firmy si v rámci projektu mohou podat žádost na konkrétní spolupráci s jednou ze 12 výzkumných institucí až do 2. května.

inovacni_vouchery_jic

„Inovační vouchery propagují brněnskou vědu a výzkum a Brno i díky nim zpřístupňuje spolupráci s vědci stále většímu počtu podniků," komentuje brněnský primátor Roman Onderka výsledky nedávného průzkumu Jihomoravského inovačního centra. V něm bylo zjištěno, že řada žadatelů, kteří při losování voucherů neměli štěstí, spolupráci s výzkumnými centry přesto navázala.

Inovační vouchery podporují již čtvrtý rok inovační podnikání i uplatnění výsledků výzkumu v praxi. Projekt odbourává nedůvěru mezi komerční sférou a výzkumnými institucemi. Brno na něj vyčlenilo 4 miliony korun a laboratoře se letos poprvé otevřou firmám z celého světa. „Vyšli jsme vstříc požadavkům firem i vědců, kteří si o toto vylepšení řekli v našem průzkumu," vysvětluje ředitel Jihomoravského inovačního centra Jiří Hudeček. „Již minulý rok se mohly zapojit firmy z Evropského hospodářského prostoru, letos může spolupráci s brněnskými výzkumníky vyzkoušet kterákoliv zahraniční firma," dodává Hudeček.

Firmy si v rámci projektu podají žádost na konkrétní spolupráci s jednou ze 12 výzkumných institucí. Pokud jsou vylosovány, obdrží na tento výzkum inovační voucher ve výši až 100 000 Kč. Získají tak nejen inovace výrobků, výrobních procesů nebo služeb, ale i cenné kontakty na špičkové vědce. Výzkumníci se zase díky voucherům seznamují s potenciálními odběrateli svých technologií.

Partnerství s vědci si díky inovačním voucherům pochvaluje například výrobce známých olomouckých tvarůžků „Na základě získaných zkušeností pokračujeme ve spolupráci s pracovištěm Mendelovy univerzity na dalším projektu," říká jednatel firmy Pavel Pospíšil.

Jihomoravské inovační centrum, které projekt organizačně zajišťuje, rozdělilo v uplynulých ročnících celkem 145 voucherů. Dohromady již tak Brno investovalo do spolupráce podniků a výzkumných institucí více než 20 milionů korun. Firmy k tomu přidaly ze svých rozpočtů dalších 18 milionů korun. Sběr žádostí o inovační vouchery potrvá do 2. května 2012, veřejné losování se uskuteční 17. května. V minulých výzvách požádalo o voucher přes 500 podniků.

(red), ilustrační foto: Losování inovačních voucherů, JIC


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...