Brno rozdalo vouchery za 4 miliony. S podnikáním pomohou 43 firmám

Brno, 18. května 2012 – Pevnější krovy, lepší střešní tašky, zjednodušení těžby dřeva nebo recyklace odpadů na stavební materiál. Tyto a další inovace možná už brzo obohatí naše životy díky brněnským inovačním voucherům, které včera rozdalo Jihomoravské inovační centrum. Zmíněné projekty včera uspěly při losování žádostí a získají podporu až 100 tisíc korun pro výzkum na brněnských vědeckých institucích. Celkově takto Brno podpoří minimálně 43 firem.

inovacni_voucher

Budou-li výzkumy úspěšné, mohou přinést zajímavá zlepšení do běžného života. Firma Retap chce například pracovat na topném radiátoru, který umožní současně topit a čistit vzduch od mikrobů, virů, pachů a cigaretového kouře. Vše bude fungovat na principu fotokatalýzy. „Zařízení bude nejen topit, ale i čistit vzduch, a to s podstatně menšími finančními náklady i nároky na prostor oproti samostatné čističce vzduchu," upřesňuje Miloš Heršálek, jednatel firmy Retap. K výzkumu využije společnost experty z Masarykovy univerzity. Spolupracovat s brněnskými vědci bude například i ABB.

O příjemcích inovačních voucherů rozhodla tradičně náhoda, veřejné losování se uskutečnilo 17. května. Celkově bylo vylosováno 65 firem, 43 z nich podporu jistě získá. Pokud se některý ze 43 výzkumů nezrealizuje nebo nedosáhne hodnoty 100 tisíc korun, dojde řada na firmy vylosované mezi náhradníky. Z pěti zahraničních žádostí se mezi náhradníky dostal německý podnik Wimtec a také Immuno Research ze Slovenska.

Nejvíce výzkumů zrealizuje VUT

Vysoké učení technické v Brně mělo v osudí nejvíce žádostí a díky tomu bude pracovat na nějvětším počtu výzkumů – minimálně jich bude 32. Mendelova univerzita v Brně má jistých 7 spoluprací s firmami, po jednom výzkumu získaly i Mezinárodní centrum klinického výzkumu při Fakultní nemocnici u svaté Anny (FNUSA-ICRC), Masarykova univerzita, Biofyzikální ústav Akademi věd a Ústav přístrojové techniky.

„Díky tomu, že Brno zavedlo inovační vouchery jako první v České republice, mají nyní univerzity i výzkumná centra řadu cenných zkušenost s aplikovaným výzkumem a vznikají tak i kvalitnější projekty" shrnul přínosy projektu Jiří Hudeček, ředitel Jihomoravského inovačního centra, které vouchery organizuje.

foto: archiv JIC


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  7  8
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejbližší akce

Žádné události

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF