Šest účastníků prvomájového pochodu dostalo podmínku za neonacistická hesla

Brno, 23. září 2011 (MEDIAFAX) - Šest účastníků brněnského prvomájového pochodu Dělnické mládeže a Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) dostalo podmínku za neonacistická hesla při demonstraci. Rozhodl o tom Městský soud v Brně, řekla v pátek mluvčí soudu Gabriela Stočková.

neonacismus250

"Soud vydal trestní příkazy, kterými uznal šestici osob ve věku od 23 do 32 let vinnými ze spáchání trestného činu založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka," uvedla Stočková.

Podle ní dostali všichni obžalovaní roční odnětí svobody podmínečně odložené s různou zkušební dobou od dvou do pěti let. "Soud při rozhodování o výši trestu přihlédl ke všem přitěžujícím a polehčujícím okolnostem a délku zkušební doby odstupňoval zejména podle míry závažnosti jednání každého z obžalovaných," dodala Stočková s tím, že trestní příkazy dosud nejsou pravomocné.

Soud rozhodl trestním příkazem bez procesu a vyjádření obou stran. V případě podání odporu může šestice proces vyvolat.

Skupině, kterou policie obžalovala v červnu, hrozilo až pětileté vězení.

Trestného činu se mělo dopustit pět mužů a jedna žena tím, že v čele prvomájového průvodu nesli transparent s heslem “Evropo povstaň!” a drobnějším nápisem “Za společnou Evropu našich národů”. Obě hesla jsou podle policejních posudků skrytými odkazy na neonacismus.

Mezi obviněnými za držení transparentu byl i předseda Dělnické mládeže Erik Lamprecht. Právě jeho společně s dalšími sympatizanty strany policie po ukončení prvomájového pochodu nakrátko zadržela policie. S trestním stíháním sympatizantů krajní pravice nesouhlasil šéf DSSS Tomáš Vandas.

"Tento polistopadový režim ztratil poslední zbytky legitimity. S demokracií a právním státem už dávno nemá nic společného. Naše země je v hluboké morální a ekonomické krizi, vládnou tu zloději a podvodníci, a poctiví lidé jsou vláčeni po soudech kvůli transparentu nebo veřejnému projevu," prohlásil už dříve pro Mediafax.

Takovému režimu podle něj nestačí zazvonit klíči, takový režim "je třeba vyhnat s klackem v ruce, jako to udělali lidé v Egyptě a v jiných státech, kde jim byla odepřena svoboda," uvedl Vandas.

Lenka Horáková, Jiří Nováček

Související články:

Komentáře 

 
0 #1 Lukáš Grásgruber 2011-09-27 13:03
Nemám žádné iluze o nebezpečnosti Dělnické strany a její extremistické a nacionalistické podstatě, ale přesto vyjadřuji nejhlubší opovržení nad zjevně účelovým manipulováním s justicí ve smyslu: kdo chce psa bít, hůl si vždy najde. Takto jednali komunisti, když si hledali záminky pro potlačování nepohodlných občanů. Pokud se chceme bránit neonacismu, nemůžeme se uchýlit k praktikám komunistů, čímž jen přilijeme olej do ohně "spravedlivého" hněvu stoupenců Dělnické strany. Zajímalo by mě, jak se páni znalci a soud vypořádali s faktem, že heslo "Evropo povstaň" je sloganem letošní Evropské konvokace (shromáždění) křesťanů, viz: http://www.konvokace.cz/
Jsem přesvědčen, že aktivitám Dělnické strany je možno a nutno čelit skutečnými argumenty podanými formou přiměřenou jejich cílové skupině. Nesmyslný rozsudek je medvědí službou dodávající naopak argumenty lidem, jako je Vandas.