Šest účastníků prvomájového pochodu dostalo podmínku za neonacistická hesla

Brno, 23. září 2011 (MEDIAFAX) - Šest účastníků brněnského prvomájového pochodu Dělnické mládeže a Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) dostalo podmínku za neonacistická hesla při demonstraci. Rozhodl o tom Městský soud v Brně, řekla v pátek mluvčí soudu Gabriela Stočková.

neonacismus250

"Soud vydal trestní příkazy, kterými uznal šestici osob ve věku od 23 do 32 let vinnými ze spáchání trestného činu založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka," uvedla Stočková.

Podle ní dostali všichni obžalovaní roční odnětí svobody podmínečně odložené s různou zkušební dobou od dvou do pěti let. "Soud při rozhodování o výši trestu přihlédl ke všem přitěžujícím a polehčujícím okolnostem a délku zkušební doby odstupňoval zejména podle míry závažnosti jednání každého z obžalovaných," dodala Stočková s tím, že trestní příkazy dosud nejsou pravomocné.

Soud rozhodl trestním příkazem bez procesu a vyjádření obou stran. V případě podání odporu může šestice proces vyvolat.

Skupině, kterou policie obžalovala v červnu, hrozilo až pětileté vězení.

Trestného činu se mělo dopustit pět mužů a jedna žena tím, že v čele prvomájového průvodu nesli transparent s heslem “Evropo povstaň!” a drobnějším nápisem “Za společnou Evropu našich národů”. Obě hesla jsou podle policejních posudků skrytými odkazy na neonacismus.

Mezi obviněnými za držení transparentu byl i předseda Dělnické mládeže Erik Lamprecht. Právě jeho společně s dalšími sympatizanty strany policie po ukončení prvomájového pochodu nakrátko zadržela policie. S trestním stíháním sympatizantů krajní pravice nesouhlasil šéf DSSS Tomáš Vandas.

"Tento polistopadový režim ztratil poslední zbytky legitimity. S demokracií a právním státem už dávno nemá nic společného. Naše země je v hluboké morální a ekonomické krizi, vládnou tu zloději a podvodníci, a poctiví lidé jsou vláčeni po soudech kvůli transparentu nebo veřejnému projevu," prohlásil už dříve pro Mediafax.

Takovému režimu podle něj nestačí zazvonit klíči, takový režim "je třeba vyhnat s klackem v ruce, jako to udělali lidé v Egyptě a v jiných státech, kde jim byla odepřena svoboda," uvedl Vandas.

Lenka Horáková, Jiří Nováček

Související články:

Komentáře 

 
0 #1 Lukáš Grásgruber 2011-09-27 13:03
Nemám žádné iluze o nebezpečnosti Dělnické strany a její extremistické a nacionalistické podstatě, ale přesto vyjadřuji nejhlubší opovržení nad zjevně účelovým manipulováním s justicí ve smyslu: kdo chce psa bít, hůl si vždy najde. Takto jednali komunisti, když si hledali záminky pro potlačování nepohodlných občanů. Pokud se chceme bránit neonacismu, nemůžeme se uchýlit k praktikám komunistů, čímž jen přilijeme olej do ohně "spravedlivého" hněvu stoupenců Dělnické strany. Zajímalo by mě, jak se páni znalci a soud vypořádali s faktem, že heslo "Evropo povstaň" je sloganem letošní Evropské konvokace (shromáždění) křesťanů, viz: http://www.konvokace.cz/
Jsem přesvědčen, že aktivitám Dělnické strany je možno a nutno čelit skutečnými argumenty podanými formou přiměřenou jejich cílové skupině. Nesmyslný rozsudek je medvědí službou dodávající naopak argumenty lidem, jako je Vandas.
 

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...