Hejtman Hašek podá trestní oznámení za pomluvu o korupci uvnitř ČSSD

Brno, 28. dubna 2011 (MEDIAFAX) - Místopředseda ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek se rozhodl podat trestní oznámení za pomluvu, které se měli dopustit dva členové šumperské ČSSD. V deníku MF DNES jej nepřímo nařkli z uplácení delegátů sjezdu během  březnové volbě předsedy strany. Ve čtvrtek to v Brně sdělil sám Hašek.

Hasek4

"Z obvinění, která v dnešní Mladé frontě Dnes konstruují dva členové sociální demokracie v Šumperku, jsem velmi znechucen," řekl Hašek. "Chtěl bych zdůraznit, že podobné praktiky kategoricky odmítám a hluboce s nimi nesouhlasím. Žádné kupování hlasů jsem v žádném případě přímo ani nepřímo neinicioval. Kampaň na předsedu ČSSD před březnovým sjezdem jsem vedl vždy čestně a delegáty jsem přesvědčoval argumenty v rámci programové debaty," řekl místopředseda ČSSD.

Hašek ve čtvrtek svému právnímu zástupci dal za úkol připravit a podat trestní oznámení za pomluvy. "Chci prověřit, zda došlo ke spáchání trestného činu či poškozování cizích práv. Zároveň vyzývám oba členy sociální demokracie, kteří měli s MF Dnes hovořit, aby okamžitě tyto praktiky a podezření nahlásili na policii," řekl Hašek.

Hašek bude také požadovat podrobné prošetření celé záležitosti na regionální i celostátní úrovni ČSSD. "Je nepřijatelné, aby bylo dobré jméno sociální demokracie poškozováno pomluvami, provokacemi či drby," zdůraznil.

Členka sociální demokracie ve čtvrtečním vydání deníku MF Dnes prohlásila, že jí před volbou nabízel šumperský podnikatel peníze za hlas Michalu Haškovi, který se o funkci šéfa strany ucházel. Obviněný podnikatel to popírá.

O padesátitisícovém úplatku, který měl zajistit hlas pro Michala Haška, veřejně promluvila členka krajského kontrolního výboru strany v Olomouckém kraji Marie Horká. Podle ní se politik a podnikatel Zdeněk Muroň pokoušel při březnové volbě předsedy koupit hlas šumperské delegátky.

"Nabídka úplatku padla ze strany pana Muroně vůči Marii Barančíkové. Ona nás o tom informovala na schůzi po sjezdu. Nabízel padesát tisíc a materiální výhody. Ta věc mě velmi pobouřila," sdělila Horká.

Sama Barančíková nechce záležitost komentovat. "Navenek to řešit nechci. Myslím, že bychom si měli ve své organizaci udělat pořádek sami," uvedla Barančíková.

Podle deníku strana případ prošetřuje a zváží jeho předání policii. Podezření o kupčení s hlasy totiž zaznívala už při březnovém sjezdu strany. Mnozí politici nicméně šumperský případ "schovávají" za nevhodný žert.

Muroň uplácení popírá. "Vůbec nechápu, kde na to přišla. Mohu jen říct, že jsem se s ní před odjezdem na sjezd bavil a ptal jsem se jí, koho bude volit. To bylo všechno," řekl Muroň, podnikatel ze Šumperka, jednatel společnosti, která se zabývá zemědělským výzkumem, šlechtěním rostlin, poradenstvím a službami.

O nabídce úplatku Barančíkové za hlas pro Haška slyšel také člen okresní kontrolní komise Lubomír Daněk. "Pokud k tomu skutečně došlo, musí autor nést důsledky, protože to vrhá velmi špatné světlo na naši organizaci a celou stranu," řekl Daněk.

Šéf okresní ČSSD Oldřich Svozil obvinění Muroně příliš nevěří. "Je to její tvrzení. Musíme je prošetřit,“ řekl. Na druhu stranu sám potvrdil, že nabídka dát za úplatu hlas Haškovi padla už dříve i vůči němu. „To bylo ale řečeno v žertu, takže jsem tomu vůbec nevěnoval pozornost. Nepadla ani žádná částka,“ uvedl.

"Poslední sjezd ČSSD pokládám za velmi demokratický. Proběhl zcela korektně a podle pravidel. Jde pro mě o nové informace, a pokud jim máme přikládat jakoukoliv váhu, musí být nejdříve ověřeny," řekl k možnému uplácení předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Ten zároveň dodal, že on osobně obvinění nevěří.

Michala Haška nakonec na sjezdu ČSSD 18. března porazil právě Bohuslav Sobotka.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...