Kraj podpoří uspořádání brněnské Velké ceny motocyklů deseti miliony korun

Brno, 19. dubna 2012 (MEDIAFAX) - Jihomoravští radní se ve čtvrtek rozhodli znovu podpořit deseti miliony korun uspořádání Velké ceny České republiky motocyklů v Brně.  Řekl to hejtman JMK Michal Hašek (ČSSD) s tím, že pořadatelé největšího motoristického podniku v zemi mohou letos počítat se stejnými penězi jako loni. "Dotace do sportovní události se vrátí celému kraji," řekl Hašek.

Po garanci, které hejtmanství pořadatelům mistrovství světa motocyklů dopředu avizovalo, se podle hejtmana již nyní zvedl zájem o vstupenky. "Mám informace, že počet prodaných nebo rezervovaných lístků je asi o čtvrtinu vyšší než ve stejnou dobu loni," řekl. Grand Prix České republiky se v Brně letos pojede od 24. do 26. srpna, tedy o týden později, než bývalo zvykem.

Příliv návštěvníků z celého Česka i zahraničí podle Haška významně pomůže nejen jihomoravskému, ale i celostátního rozpočtu. Přínos pro něj může podle hejtmana dosáhnout díky obratu, který může dosáhnout až miliardy korun. "Skutečnost, že zde fanoušci utratí peníze, je prospěšná místním podnikatelům, cestovnímu ruchu i dalším segmentům ekonomiky," řekl Hašek. Díky pořádání Velké ceny České republiky se podle něj zvýší na odvedených daních také příjmy státního rozpočtu a tím i příjmy kraje, které jsou na státní pokladnu navázány.

"Bylo by proto chybou takový podnik nepodpořit," tlumočil názor krajské rady Hašek.

Velká cena Brna by se bez podpory státu, města a krajské samosprávy nemohla uskutečnit. Náklady na uspořádání závodu v roce 2010 dosáhly podle oficiální účetní uzávěrky bez zalistovacího poplatku 88,761 milionu korun, přičemž akce vydělala 75,048 milionu korun. Závod je tedy navzdory zhruba čtvrtmilionové návštěvnosti sám o sobě ztrátový. Peníze, které věnuje Grand Prix Jihomoravský kraj, použijí pořadatelé z brněnského automotodromu především na uhrazení takzvaného zalistovacího poplatku - ten slouží jako příjem mezinárodní federace, která celý seriál světového šampionátu organizuje.

Jiří Nováček

Související články: