Kraj podpoří uspořádání brněnské Velké ceny motocyklů deseti miliony korun

Brno, 19. dubna 2012 (MEDIAFAX) - Jihomoravští radní se ve čtvrtek rozhodli znovu podpořit deseti miliony korun uspořádání Velké ceny České republiky motocyklů v Brně.  Řekl to hejtman JMK Michal Hašek (ČSSD) s tím, že pořadatelé největšího motoristického podniku v zemi mohou letos počítat se stejnými penězi jako loni. "Dotace do sportovní události se vrátí celému kraji," řekl Hašek.

Hasek-Michal-KT-01

Po garanci, které hejtmanství pořadatelům mistrovství světa motocyklů dopředu avizovalo, se podle hejtmana již nyní zvedl zájem o vstupenky. "Mám informace, že počet prodaných nebo rezervovaných lístků je asi o čtvrtinu vyšší než ve stejnou dobu loni," řekl. Grand Prix České republiky se v Brně letos pojede od 24. do 26. srpna, tedy o týden později, než bývalo zvykem.

Příliv návštěvníků z celého Česka i zahraničí podle Haška významně pomůže nejen jihomoravskému, ale i celostátního rozpočtu. Přínos pro něj může podle hejtmana dosáhnout díky obratu, který může dosáhnout až miliardy korun. "Skutečnost, že zde fanoušci utratí peníze, je prospěšná místním podnikatelům, cestovnímu ruchu i dalším segmentům ekonomiky," řekl Hašek. Díky pořádání Velké ceny České republiky se podle něj zvýší na odvedených daních také příjmy státního rozpočtu a tím i příjmy kraje, které jsou na státní pokladnu navázány.

"Bylo by proto chybou takový podnik nepodpořit," tlumočil názor krajské rady Hašek.

Velká cena Brna by se bez podpory státu, města a krajské samosprávy nemohla uskutečnit. Náklady na uspořádání závodu v roce 2010 dosáhly podle oficiální účetní uzávěrky bez zalistovacího poplatku 88,761 milionu korun, přičemž akce vydělala 75,048 milionu korun. Závod je tedy navzdory zhruba čtvrtmilionové návštěvnosti sám o sobě ztrátový. Peníze, které věnuje Grand Prix Jihomoravský kraj, použijí pořadatelé z brněnského automotodromu především na uhrazení takzvaného zalistovacího poplatku - ten slouží jako příjem mezinárodní federace, která celý seriál světového šampionátu organizuje.

Jiří Nováček

Související články: