Hejtman Hašek se chce účastnit záchrany fotbalové Zbrojovky Brno

Brno, 4. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Jihomoravský hejtman Michal Hašek se chce aktivně podílet na záchraně fotbalového klubu Zbrojovka Brno, kterému kvůli dluhům hrozí insolvenční řízení a v krajním případě i zánik. Řekl to po středeční schůzce s předsedou představenstva družstva fanoušků Věříme Zbrojovce Romanem Vaňkem. Zbrojovka loni na jaře sestoupila z první ligy a nyní ji tíží ekonomické problémy. Kvůli dluhům vůči hráčům i dodavatelům jí nyní hrozí insolvenční řízení a zánik. V minulém týdnu současní spolumajitelé klubu Roman a Stanislav Prosovi na internetové stránce navrhli převést svých 70 procent obchodního podílu do sdružení "Záchrana Zbrojovky"

Hasek-Michal-KT-01

Na hospodaření sdružení by podle Prosů měli kromě jiných dohlížet brněnský primátor Roman Onderka a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Ovšem se samotným hejtmanem nikdo z vedení klubu doposud nemluvil. "Kromě mediálního výstupu, v němž současní vlastníci bratři Prosovi vyjmenovali řadu politiků, jsem nezaznamenal sebemenší snahu sjednat si schůzku s vedením Jihomoravského kraje a reálně jednat," poznamenal Hašek, jenž chování majitelů nechápe. "Komunikují prostřednictvím internetových výzev, o kterých s nikým nemluví. Nebyli zatím schopní sdělit, v jaké ekonomické situaci se klub nachází. To nejsou dobré zprávy, přesto to neznamená, že dáme ruce pryč," naznačil hejtman snahu krachujícímu klubu pomoci.

Proto inicioval schůzku se zástupci družstva Věříme Zbrojovce, s nimiž ve středu probíral současnou situaci fotbalového klubu. Hašek se s jeho předsedou představenstva Vaňkem dohodl, že v příštím týdnu pozvou na jednání také vlastníky Zbrojovky i primátora Onderku. "Zbrojovka je srdeční záležitost. Proto chceme, aby se týkala i generací budoucích v Brně a na jižní Moravě. Stále ale platí, že základní podmínkou pro jednání s vlastníky je transparentní doložení současné ekonomické situace. Pokud oddílu hrozí insolvenční řízení, chceme jasně vidět, jaké problémy Zbrojovka má a jaká východiska z této situace majitelé vidí. Oni jsou v tuto chvíli těmi, kteří drží karty v ruce," pravil Hašek.

"Mělo by jít o ryze pracovní jednání za zavřenými dveřmi. Chceme si vyříkat situaci a hledat řešení. Nejhorším stavem je to, že se zhasne a zatáhne roleta. To si nikdo z nás nepřeje, proto budeme hledat formy, abychom byli užiteční a budeme se řídit heslem, kdo chce, hledá způsoby a ne kdo nechce, hledá důvody," uvedl hejtman. "Budu hledat způsoby, jak budeme moci Zbrojovce pomoci, aby fungovala v budoucnosti transparentně, aby to přinášelo radost hráčům a fanouškům a užitek regionu. Věřím, že se společně těchto chvil dočkáme," doplnil.

Podle Haška však není reálné, aby se na budoucí vlastnické struktuře klubu podílel veřejný sektor. "Finální model by neměl být založen na vlastnictví veřejných korporací, proto účast kraje a města má být nyní prostředkem nikoliv konečným cílem. Tím se má stát transparentní vlastnictví Zbrojovky. Budeme se pokoušet vytvořit podmínky, aby mohl být nalezen silný strategický partner, aby klub fungoval standardním způsobem. Zbrojovka je pojem, který k regionu neodlučně patří, proto se jako hejtman v celé věci angažuji," dodal Hašek.

Na středečním setkání předal předsedovi představenstva družstva fanoušků Věříme Zbrojovce Romanu Vaňkovi vyplněnou přihlášku. "V současné době je nás asi padesát. Chceme se podílet na záchraně Zbrojovky. S panem hejtmanem jsme obecně hovořili o budoucí struktuře klubu. Mohly by se v ní objevit veřejnoprávní a soukromoprávní korporace, silný ekonomický partner a družstvo fanoušků. Ale tohle je teprve otázka budoucnosti," podotkl Vaněk.

Také jemu vadí, jakým způsobem současní majitelé prezentovali svůj úmysl současnou krizi řešit. "Jde o naprosto nestandardní postup, kdy vlastníci oslovují subjekty neosobně. Paradoxně díky vstřícnosti hejtmana Haška jsme se nad tímto vzkazem setkali a jsme schopní se o něm bavit, aniž bychom se pozastavovali nad obsahovou a formální nedostatečností té výzvy," řekl šéf družstva fanoušků Věříme Zbrojovce.

Bratři Prosové by měli objasnit své záměry na páteční mimořádné tiskové konferenci. "Se zástupci fanoušků jsme se dohodli, že v řádu hodin a dní budeme reagovat na vývoj, který může přinést nové informace a novou situaci," zakončil hejtman Hašek.

Petr Říha

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...