Změna územního plánu umožní přeměnu zanedbaného areálu bývalé Zbrojovky

Brno, 31. října 2020 – Areál bývalé továrny Zbrojovky a motorárny Zetoru je jedním z největších brownfieldů v centru Brna. Léta nevyužívanou a zanedbanou lokalitu chce město a soukromí investoři proměnit v novou městskou čtvrť. To umožní změna územního plánu, kterou projednali brněnští radní.

201027 zmena UP areal Zbrojovky vizualizace 1.png

„Město Brno má několik stěžejních rozvojových lokalit, na které se nyní intenzivně soustředíme. Zbrojovka je přesně tím místem, které potřebuje nový impuls a zapojení do rostlého města. Po mnoha letech jednání jsme našli shodu na trase tzv. ulice Nová Dukelská jako páteřní komunikace propojující území od Tomkova náměstí přes Zbrojovku až do dalšího rozvojového území na Špitálce a v tzv. Jižní čtvrti. Nová Dukelská bude městská třída včetně samostatných pruhů pro komfortní průjezd trolejbusů, cyklistů a včetně dostatečné zeleně a komfortního veřejného prostoru pro restaurační zahrádky před živým obchodním parterem,“ uvedl Filip Chvátal, radní pro oblast územního plánování a rozvoje.

Navržená změna počítá nejen se vznikem třídy Nová Dukelská a s prodloužením ulice Šámalova. Území bude také propojeno cestami pro pěší a cyklisty.

„Využití zanedbaných průmyslových areálů, které se nacházejí přímo v centru města, umožní zmírnit tlak na výstavbu na zelené louce za městem, kde často naráží na odpor obyvatel, a také pomůže výrazně zlepšit obraz našeho města. Areál Zbrojovky dlouhou dobu chátral a neměl využití. Soukromí investoři v intenzivní spolupráci s městem mají v plánu celou lokalitu revitalizovat a postavit zde novou městskou čtvrť včetně nového nábřeží, základní školy, sportovního zázemí a především nového náměstí spolu s revitalizovanými původními industriálními budovami, které město chtělo zachovat. K tomu všemu je nutná změna územního plánu, která umožní výstavbu bytů, obchodů, dopravní infrastruktury nebo občanské vybavenosti. Neméně důležitou součástí oživení této části města bude vysázení nové zeleně a vybudování protipovodňových opatření,“ dodal Filip Chvátal.

Radní doporučili, aby změnu územního plánu vydalo zastupitelstvo. Mohlo by se tak stát na jeho příštím zasedání v listopadu.

Vizualizace: CPI Property Group


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...