Hejtman Hašek vetoval rušení gymnázií v kraji

Brno, 31. ledna 2011 -Hejtman Michal Hašek (ČSSD) potvrdil, že jihomoravský kraj nebude rušit 11 tříd v osmiletých gymnáziích, které měl a má v plánu zřídit. "Poprvé v tomto volebním období jsem využil svého zákonného práva hejtmana a pozastavil jsem s okamžitou platností výkon platného rozhodnutí krajské rady," řekl Hašek. "Chceme totiž, aby si žáci mohli od 1. února, jak předpisuje zákon, svobodně zvolit střední školu, na které budou studovat," dodal.

Hasek3

Hejtman se tímto krokem rozhodl reagovat na vlnu odporu, která se proti rušení 11 tříd v jihomoravských osmiletých gymnáziích v kraji zvedla. Řada příznivců dotčených škol začala sepisovat petice, kterými osmiletá gymnázia ostře bránila.

Haškovo rozhodnutí umožňuje ředitelům víceletých gymnázií otevřít třídy, jak původně plánovali, zároveň mohou ještě během pondělka zveřejnit i svá připravená kritéria přijímacího řízení pro školní rok 2011-2012. "Rozhodnutí je jednoznačným sdělením pro rodiče a žáky základních škol, kteří se připravovali pro přijímací řízení do prvních ročníků víceletých gymnázií, aby nadále pokračovali v přípravě na ně, bez nutnosti rychle si hledat jiné gymnázium nebo řešit situaci nadaného dítěte jinak," řekl Mediafaxu Hašek.

Hejtman zároveň zdůraznil, že jeho pondělní rozhodnutí v žádném případě nezastavilo proces optimalizace středního školství v kraji. "Jeho cílem je zefektivnění a zkvalitnění středního školství v regionu. Přistupujeme k němu, protože se zvětšuje rozpor mezi kapacitami středních škol a vývojem populační křivky týkající se žáků vycházejících z devátých tříd," řekl Hašek.

Jiří Nováček


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...