V soutěži o nejlepší policejní video zvítězil záznam z Brna

Brno, 8. srpna 2023 - Soutěž Nejlepší důkaz už druhým rokem pravidelně hodnotí kvalitu dokumentárních videí publikovaných tiskovými odděleními městských policií, Policie ČR a Celní správy ČR. Ocenění nejlepšímu videu 1. pololetí 2023 nyní pořadatelé soutěže předali členům týmu PČR, který 30. ledna 2023 provedl skvěle koordinovaný zásah proti ozbrojenému muži v Holandské ulici v Brně. Videodokument ze zásahu ocenila tříčlenná expertní porota soutěže.

krp jmk foto video

Soutěž Nejlepší důkaz pořádají ve spolupráci s nezávislou expertní porotou společnost Axis Communications a online magazín Týdeník policie. V aktuálním kole se hodnotila videa 1. pololetí 2023 a do užšího výběru se dostalo 28 oficiálních videí městských policií, Policie ČR a Celní správy ČR, která příslušná tisková oddělení zveřejnila od 1. ledna do 30. června 2023. Videa vznikla ze záznamů městských kamerových systémů, palubních kamer ve služebních vozech, vrtulnících nebo z osobních kamer strážníků a policistů.

Muž se zbraní a výbušným systémem v brněnském mrakodrapu
Vítězné video vzniklo kompilací z kamerových záznamů pořízených několika členy zásahu Policie ČR dne 30. ledna 2023 ve výškové budově v Holandské ulici v Brně. Je velmi pravděpodobné, že policisté touto akcí zabránili mnoha obětem. Do osmnáctého patra budovy toho dne vstoupil ozbrojený muž, který se choval nevypočitatelně a ohrožoval své okolí střelnou zbraní.

Policisté vyslaní na místo pomáhali s evakuací zhruba 200 osob, zatímco členové prvosledové hlídky z oddělení hlídkové služby vybavení dlouhými zbraněmi muže vyhledali a po krátkém vyjednávání s pomocí hmatů a chvatů zadrželi a odzbrojili. Během zásahu navíc vyšlo najevo, že pachatel v jedné z místností nastražil výbušný systém. Důležitou práci na místě odvedl i policejní krizový intervent, který se věnoval traumatizovaným lidem.

Porota ocenila zákrok, ale i autentický střih i zvuk
„Je to skutečně dokument o skvěle provedeném zásahu – bezprostředně po nahlášení aktivního střelce vidíme zapojení intervenční síly prvosledové hlídky policie, sledujeme správnou taktiku pohybu v budově, spojení se s ostatními hlídkami, vyhledání a eliminaci pachatele, součinnost s pyrotechnickou službou a výbornou komunikaci po vysílačce, a tím pádem i koordinaci a spolupráci hlídek a operačního střediska,” ocenil kvalitu zásahu člen poroty a policejní expert Martin Hrinko.

„Myslím, že občan si při zhlédnutí tohoto videa podprahově odnáší ujištění, že v podobné situaci se nemá rozmýšlet a na linku 158 okamžitě zavolat. Je skvělé, že je na začátku ponechaný hovor – je to autentické a divák slyší, že operační důstojník s volající jedná profesionálně, nikdo nikoho neosočuje, nepoučuje a podobně. Z hlediska PR je dobré, že je vidět reálný zásah, včetně zadržení, i když jsou tam zachycené jen krátce,“ uvádí dokumentarista Mirek Vaňura, člen poroty a expert na kritérium PR.

Také forenzní expert Martin Spurný dal videu vysoké hodnocení: „Vítězný videozáznam splňuje z hlediska kvality pro soudní dokazování většinu základních atributů.“ Připomněl ale, že z forenzního hlediska by bylo dobré „doplnit i záběr z kamery zasahujícího policisty s přímým pohledem na nebezpečného pachatele. Také by videu slušelo ponechání většího množství autentických zvuků místo doplněné dramatické hudby na pozadí, která výsledný vjem poměrně degradovala.“

Ve třech kritériích soutěže (profesionalita zachyceného policejního zásahu, důkazní hodnota videa a popularizační význam) nakonec vítězný klip získal 29 bodů

Brněnští policisté zabodovali ještě jedním videem
Cenu za nejlepší video jarního kola soutěže Nejlepší důkaz 2023 předali brněnským policistům osobně zástupci společnosti Axis Communications Dalibor Smažinka a Marek Pavlica při setkání v Krajském ředitelství policie Jihomoravského kraje, které se uskutečnilo 3. srpna 2023 za účasti ředitele brig. gen. Leoše Tržila. Ten video a lednový zásah svého týmu vyhodnotil následujícími slovy: „Samotný okamžitý zásah na místě v Holandské ulici hodnotím jako bezchybný, ale důležitá byla také následná post intervenční péče a práce s desítkami lidí, kteří krizovou situaci prožili.“

O atraktivitě oceněného videa svědčí i to, že jen na oficiálním YouTube kanálu PČR už klip nasbíral téměř 30 tisíc zhlédnutí. Navíc se v první pětici nejlépe hodnocených videí soutěže ocitlo ještě další video z Brna – záznam z honičky ozbrojeného muže v kostele.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...