Brno představí osm známých i méně známých urban legend

Brno, 18. května 2019 – Spolu s muzejní nocí ožijí v městské části Brno-střed i Urban Legends, které jsou součástí cyklu BrrrNo, jež už třetím rokem představuje brněnské legendy trochu jinak. Letos na osmi zastaveních představí osm městských novodobých legend, které vznikly ve 20. století a udržely se díky své mystičnosti a tragice až do dneška.

urban legend vykrik

Na konci devatenáctého století v Brně při asanaci centra ustoupilo mnoho domů moderní architektuře. Tím však vzaly za své i domy, kde žili hrdinové starých legend. Zůstalo jen pár příběhů. Nové město ale přilákalo jiné postavy a figurky, které se nezaměnitelně zapsaly do jeho ulic. Všichni ti slavnější, kteří pohnuli dějinami, záhy odešli: fyzik Ernst Mach 

a matematik Kurt Gödel již v mládí, Tomáš G. Masaryk za studií, spisovatel Robert Musil po studiích. Zato tady zůstaly spousty těch, které dějiny semlely, a o nich chtějí Urban Legends vyprávět jako o smutných hrdinech nových pověstí brněnských. Nový život jim vtiskli umělci ze skupiny Hearts of Creation.

Legendy se veřejnosti poprvé představí od 17. do 19. května v rámci muzejní noci, dále pak o víkendech od 24. do 26. května, od 31. května do 2. června, do 7. do 9. června a od 14. do 16. června. Mají podobu osmi zastavení, mezi kterými může veřejnost procházet.

  • Zastavení na Komenského náměstí před JAMU, legenda: Osud vymazal z dějin autorka: Lucie Mannová-Sobelová
  • Zastavení u Besedního domu, legenda: Tóny smrti, autor: grafický designér a ilustrátor yvans
  • Zastavení na České 6, legenda: Po(s)lední pauza Rudolfa Těsnohlídka, autor: Adam Klouda Klam
  • Zastavení na Kobližné 12, legenda: Bezruký Frantík, autor: Dalibor(MAX)Krch
  • Zastavení u Baťova mrakodrapu na Malinovského nám., legenda: Baťa a doktor Špína, autorka: Adéla Miklíková
  • Zastavení v bývalé kavárně Opera na Kobližné 545/28, legenda: Smutný konec Evžena Erwina Petrolína, autor: Slakinglizard
  • Zastavení na Masarykově 1/444: Sebevražda Zdeňka Knoppa, jejímž autorem je DNT2
  • Zastavení na hlavním nádraží: Nezdařený příjezd Buffalo Billa autorky Veroniky Šikulové

„Centrum Brna nabízí množství tradičních i moderních pověstí a legend, které se staly součástí místního brněnského folklóru. Je potřeba je připomínat pochopitelnou formou i mladším generacím. Věřím, že se budou všem líbit,“ dodal k výstavě starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl.

Všechny příběhy je možné najít také v brožuře, která je praktickým průvodcem po zastaveních. Brožura bude k dispozici na všech místech Brněnské muzejní noci, přímo na zastaveních a také na radnici Brno-střed.


Související články:

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kulturní akce v Brně

<<  Říjen 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
101112141516
1718192021
24252627282930
31      
Nejbližší akce
13.10. Agadir uvádí... Moravské souzpěvy..
22.10. ASTROVÍKEND - Dny tajemna a zdraví..