Žabovřesky staví nové komunitní centrum

Brno, 28. ledna 2022 – Městská část Brno-Žabovřesky bude mít své první komunitní centrum. Výstavba moderního objektu polyfunkčního Komunitního centra na Plovdivské 7 byla zahájena 20. ledna 2022 slavnostním poklepáním základního kamene. Moderní objekt nahradí nefunkční a chátrající výměníkovou stanici. Do komunitního centra se poté kompletně přesune Středisko volného času Lužánky - pracoviště LATA, což umožní rozšíření provozu a rozvoj aktivit Waldorfské školy do dalšího celého křídla objektu, kde dosud LATA provozuje svoji činnost.

komunitni centrum plovdivska brno budouci stav

„Výstavba Komunitního centra je dovršením naší dlouholeté snahy dát smysluplné využití léta chátrající nefunkční výměníkové stanici. Podařilo se nám ji po složitých peripetiích pro městskou část bezplatně získat a zabránili jsme realizaci developerského projektu, který nerespektoval specifický genius loci tohoto místa. Namísto něj se můžeme těšit na zcela nový objekt občanské vybavenosti, přibližuje Filip Leder, I. místostarosta.

Komunitní centrum nabídne pestré portfolio činností, které využijí všechny věkové i sociální skupiny. Pro nejmladší děti miniškolku s celodenním provozem, pro větší děti v dopoledních hodinách herny a kreativní dílny či laktační poradnu, odpoledne prostor pro mimoškolní činnost, pro rodiče family point, pro dospělé večerní kurzy. Pro seniory bude připravena poradna a také stravování v jídelně, kam jim sociální služba doveze jídlo a zajistí jeho výdej. „Součástí komunitního centra bude také malá kavárnička provozovaná organizací umožňující začleňování hendikepovaných spoluobčanů do běžného života,“ doplňuje Filip Leder.

soucasny stav

„Komunitní centrum Plovdivská vnímáme z úrovně města Brna jako velice potřebný projekt, který je pro svou obsahovou náplň vícegeneračního provázání aktivit skvělou příležitostí ke zvýšení komfortu občanské vybavenosti, s řadou užitečných služeb. Mně osobně se z množství navrhovaných aktivit komunitního centra například velmi líbí možnost seniorů v klidu společně poobědvat a popovídat si. Neméně důležitým faktem je, že právě kompletní přemístění provozu SVČ Lužánky - pracoviště LATA do nového Komunitního centra, umožní další rozvoj Waldorfské školy na Plovdivské. Do uvolněné části objektu bude rozšířen provoz středního a základního stupně Waldorfu, což výrazně rozšíří možnosti stávajícím žákům této školy, “ říká I. náměstek primátorky Petr Hladík.

„Přestavba chátrajícího objektu v živoucí komunitní centrum zařadí brněnské Žabovřesky nepochybně k nejlepším místům kraje, kde se aplikuje nejen princip chytré samosprávy, ale také cíle projektu FamilyFriendlyCommunity. Provozovatelem Komunitního centra bude Středisko volného času Lužánky – pracoviště LATA, jehož zřizovatelem je Jihomoravský kraj. Celodenní nabídka tohoto střediska, tak, jak jej klienti znají se kompletně přesune právě do nových prostor Komunitního centra a chybět nebude ani oblíbený dopolední provoz pro kreativní aktivity rodičů s dětmi či miniškolka“, podotýká náměstek hejtmana JMK Jan Zámečník.

vizualizace kc plovdivska

Navrhované stavební úpravy budou reflektovat nadcházející potřeby jednotlivých provozů. V prvním nadzemním podlaží bude fungovat kavárna i seniorské centrum provozované městskou částí Brno – Žabovřesky. Polovinu plochy patra využije Centrum volného času pro miniškolku s kapacitou 15 dětí. Do nástavby druhého podlaží se umístí herny pro děti a prostor pro kreativní aktivity, zejména malířský ateliér a keramická dílna. Centrum dostane nové povrchové úpravy stěn a nové skladby podlah, zateplení, včetně ploché střechy, která bude osazena zelení. Miniškolka bude mít přímý vstup do zahradní „herní zóny“.

Celkové náklady na vybudování Komunitního centra jsou ve výši 78 milionů korun, které byly na realizaci projektu uvolněny z rozpočtu statutárního města Brna, dopřesňuje Filip Leder, I. místostarosta. Stavebníkem je městská část Brno-Žabovřesky, generálním projektantem Ateliér 99, s.r.o. Budoucím provozovatelem Komunitního centra Plovdivská bude Centrum volného času Lužánky – pracoviště LATA.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...