Novinky brněnských vinoték – srpen 2021

Brno, 1. srpna 2021 – V letních novinkách netradičně doporučíme především červené víno vyrobené na Moravě z hroznů vypěstovaných ve Francii. Ano, i to lze. Následuje přehlídka převážně svěžích bílých vín pro popíjení v srpnu jako stvořených.

Vivat vinum 02 600x400

 

 

Syrah 2019 - Vinařství LAHOFER 69x253

Syrah 2019

Vinařství LAHOFER
Francie, Languedoc
890 Kč (MBV, NCK, PER, UZM, VGA, VUD, VVI)

Suché odrůdové červené víno původem z Francie. Alkohol 15,0 %, zbytkový cukr 0,4 g/l, kyseliny 4,2 g/l, extrakt 32,2 g/l. Syrah intenzivní barvy karmínové červeně zrál 12 měsíců v dubovém barikovém sudu, čímž získal půvabné kouřové a jemně vanilkové aroma, které doplňují ovocné tóny vyzrálých ostružin a borůvek. Ležení na sudu mu dodalo mohutnou, lehce krémovou chuť, jíž vévodí hebká tříslovina dokonale sladěná s vytříbenou dávkou sladké vanilky, šťavnatých černých ostružin a okořeněná tabákovým nádechem. Víno nebylo filtrováno, doporučeno lahev otevřít alespoň 12 hodin před podáváním a víno dekantovat. Vhodné jako nevšední dárek nebo pozornost pro hostitele při návštěvách letních večírků, při kterých se koneckonců může stát příjemným doprovodem k rozjímání během svěžích a ničím nerušených dlouhých nocí. Exkluzivní víno v jedinečné lahvi, vyrobené v limitované šarži 700 ks.

Sauvignon 2020 pozdní sběr - Rodinné vinařství Košut 61x255

Sauvignon 2020 pozdní sběr

Rodinné vinařství Košut
Morava, Slovácká podoblast, Moravská Nová Ves, Stará hora
225 Kč (KAR)

Bílé suché víno s 12,5 % alkoholu, 6,9 g/l zbytkového cukru a 6,5 g/l kyselin. Elegantní plné víno s příjemně jiskrnou světle žlutou barvou. Jemná aromatická vůně s lehkou intenzitou drobného ovoce angreštu, rybízu a černého bezu, doplněná tóny broskvoní. Chuť příjemně navazuje na lehkou ovocnou vůni s tóny černého rybízu spolu se zakončením lehkých vjemů tropického ovoce. K drůbeži, rybám a jemným sýrům.

  • Zlatá medaile – Great American International Wine Competition 2021 (USA)
  • Zlatá medaile – Weinparade Poysdorf 2021 (Rakousko)
  • Stříbrná medaile – Hradecký pohár vína 2021 (Hradec Králové)

Rulandské bílé Vinum Palaviense 2019 pozdní sběr - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 60x255

Rulandské bílé Vinum Palaviense 2019 pozdní sběr

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Mikulovská podoblast, Perná, Věstoňsko
265 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Suché bílé víno s 13,5 % alkoholu. Buket letních bílých květů, zeleného pepře, transformovaných slaných trnek, doprovází v chuti kandované ovoce s karamelovo-medovou kořenitostí. Ke chřestovému krému s estragonovou pěnou nebo raviolám plněným telecím ragů s lanýžovou omáčkou. Potěší rovněž s polotvrdými a tvrdými horskými sýry.

 

Cuvée St. Antonius 2020 pozdní sběr - VÍNO BLATEL 59x262

Cuvée St. Antonius 2020 pozdní sběr

VÍNO BLATEL
Morava, Slovácká podoblast, Blatnice pod Svatým Antonínkem, Floriánky / Nadhájčí
195 Kč (LGB)

Bílé suché cuvée odrůd Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a Sylvánské zelené. V Blatnici jej vyráběli již předkové, kterým se podařilo nalézt rovnováhu mezi odrůdami. Víno je žlutozlaté barvy s příjemnou vůní lučních květin, akátu a bílé broskve, která se prolíná i v chuti doplněná o jemnou oříškovost. V dochuti je plné, minerální se svěží citrusovou kyselinkou. Snoubí se s tvrdým kozím sýrem, rybami a drůbežím masem, také s tučnějšími úpravami masa a krémovými omáčkami. Alkohol 11,5 %, zbytkový cukr 7,1 g/l, kyseliny 7,2 g/l.

Ryzlink rýnský Premier 2018 pozdní sběr - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 60x255

Ryzlink rýnský Premier 2018 pozdní sběr

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Mikulovská podoblast, Perná, Purmice
1330 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Suché bílé víno s 13 % alkoholu. Buket vyzrálých hroznů, přezrálých meruněk a zavařených rynglí zdobí bylinkové květy pálavských strání s mohutným medovo-kořenitým závěrem. K filátku z pražmy královské na šafránovém rizotu nebo zaječí kýtě na pravých hřibech se sušenými rajčaty a šťouchanými bramborami. Ideální je rovněž s extra tvrdými zrajícími sýry.

Tramín červený 2019 - Vinařství Ing. Vojtěch Pazderka 61x251

Tramín červený 2019

Vinařství Ing. Vojtěch Pazderka
Morava, Mikulovská podoblast, Mikulov, Turold
165 Kč (KAR)

Bílé suché víno s 13,0 % alkoholu, 0,7 g/l zbytkového cukru a 5,5 g/l kyselin. Velmi jemné víno s kořenitou vůní a vůní čajové růže. Doporučeno k lehkým jídlům nebo jen tak při posezení s přáteli. Cukernatost hroznů při sklizni byla 22,2 °NM.

Cabernet Sauvignon rosé 2019 pozdní sběr - Rodinné vinařství Košut 61x254

Cabernet Sauvignon rosé 2019 pozdní sběr

Rodinné vinařství Košut
Morava, Slovácká podoblast, Moravská Nová Ves, Stará hora
209 Kč (KAR)

Růžové polosuché víno s 12,0 % alkoholu, 11,8 g/l zbytkového cukru a 6,2 g/l kyselin. Víno růžové barvy s lososově oranžovými odlesky. Velmi bohatá vůně drobného jarního ovoce, v příjemné kombinaci domácích jahod a vyzrálých malin, které přechází i do chuti vína. Ty jsou podpořené vyzrálými ostružinami s tóny jarního medu, lehkou minerálností a příjemně sladkou svěží kyselinkou. Doporučeno ke grilování, lehkým masům, ovocným salátům a letní pohodě.

  • Stříbrná medaile – Salon vín České republiky 2021 (Valtice)
  • Zlatá medaile – Jarovín Rosé 2020 (Velké Pavlovice)
  • Bronzová medaile – Finger Lakes International Wine Competition 2020 (USA)

Uvedené ceny jsou doporučené koncové, včetně DPH. Jsou platné v den uveřejnění článku a můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

Jan Přikryl, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Přehled vinoték – srpen 2021

BOR – Borgo Shop
KAR – Vinárna U Karafy
LGB – La Gurmán Boutique
MBV – Moravská banka vín
NCK – Vinotéka NC Královo Pole
PER – Vinotéka Perkmistr
UZM – Vinný sklep U Žíznivého mnicha
VGA – Vinná Galerie
VPV – Vinotéky Pálavské vrchy
VUD – Vinárnička u Divadla
VUR – Vinotéka u Romana
VVI – Vinotéka Vínovín

Více v: Přehled brněnských vinoték


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...