Novinky brněnských vinoték – červenec 2020

Vivat vinum 09 600x400Brno, 1. července 2020 – Přepestrá je nabídka novinek brněnských vinoték a tipů je spousta. Určitě zaujme dvojitá lahev magnum s výročním dolnokounickým cuvée, paleta našich i zahraničních rosé a klaretů, zralá bílá i červená vína.

 

 

Cuvée 25 magnum 2017 moravské zemské víno - Vinařství Trpělka  Oulehla 70x256

Cuvée 25 magnum 2017 moravské zemské víno

Vinařství Trpělka & Oulehla
Morava, Znojemská podoblast, Dolní Kounice
730 Kč / 1,5 l (RAJ, U3D, U3K)

Červené suché cuvée s 13,0 % alkoholu v lahvi o objemu 1,5 litru (magnum). Výroční cuvée vzniklo v roce 2017 v Nových Bránicích u příležitosti 25. výročí založení firmy Trpělka & Oulehla scelením tří modrých odrůd tradičně vysazovaných v Dolnokounické enklávě již od středověku: Modrý Portugal, Frankovka a Rulandské Modré byly kupážovány v poměru, který se osvědčil.

Víno je plné, dobře strukturované, intenzivního rubínově-cihlového šatu s výraznou aromatickou stopou, odkazující k drobnému tmavému ovoci (višně, moruše, přezrálé černé třešně), robustními, harmonickými tříslovinami a svěží kyselinkou; ve finále se prosadí typický výraz kounického terroir – minerální, až železité tóny a lehká salinita – v dochuti dlouze doznívá ohnivě kořenitý, ale zároveň smetanově hebký tón připomínající sušené švestky, spálené dřevo a skořici.

Výroční cuvée je určeno k delšímu ležení na lahvi, dá se očekávat postupné zvýrazňování dřevitých a kořenitých tónů a posílení expresivního charakteru příznačného pro burgundská červená vína, obohaceného o moravskou svěžest a pobízivou vstřícnost.

Müller Thurgau  Sauvignon 2019 moravské zemské víno - Vinařství Trpělka  Oulehla 60x259

Müller Thurgau & Sauvignon 2019 moravské zemské víno

Vinařství Trpělka & Oulehla
Morava, Znojemská podoblast, Dolní Kounice
150 Kč (RAJ, U3D, U3K)

Bílé suché cuvée s 12 % alkoholu. Víno světle slámové barvy a broskvové vůně upoutá v chuti výrazem angreštu a letního jablka, se šťavnatou kyselinkou v závěru. Pro svůj nižší obsah alkoholu je cuvée ideálním společníkem pro horké letní podvečery.

Rulandské modré klaret 2019 pozdní sběr - VÍNO BLATEL 58x258

Rulandské modré klaret 2019 pozdní sběr

VÍNO BLATEL
Morava, Slovácká podoblast, Blatnice pod Svatým Antonínkem, Floriánky
180 Kč (LGB)

Víno je světle žluté barvy s vůní tmavého peckového ovoce, žlutého melounu a jemné vanilky. Chuť je dlouhá, plná se šťavnatým citrusovým závěrem a minerální dochutí. Víno je vhodné k lehkým úpravám ryb, bílým masům, smetanovým omáčkám a pití jen tak pro radost. Bílé suché víno s 12,5 % alkoholu, 5,7 g/l zbytkového cukru a 6,4 g/l kyselin.

  • Stříbrná medaile – GRAND PRIX VINEX 2020 (Valtice)

Szekszárdi Rozé Rozi 2019 - Bodri Piczészet 60x250

Szekszárdi Rozé „Rozi” 2019

Bodri Piczészet
Maďarsko, Panonská vinařská oblast, Szekszárdi
159 Kč (U3D)

Suché Szekszárdi "Rozi" je skvělé růžové víno. Jeho čerstvost, svěžest a bohatá vůně malin se naplní při 6–8 °C. Doporučeno konzumovat s čerstvým ovocem a saláty jak v zimě, tak v létě.

Sempre Lui Rosato 2019 Piemonte DOC - Coppo 60x244

Sempre Lui Rosato 2019 Piemonte DOC

Coppo
Itálie, Piemonte
385 Kč (BOR)

Růžové suché víno vyrobeno z odrůdy Barbera. Vinice jsou vysazený na svazích jižně od Asti, expozice jižní, jihozápadní i jihovýchodní. Sklizeň probíhá ručně v září, jsou vybírány pouze ty nejzdravější a nejvyzrálejší hrozny. Krátká macerace na slupkách při velmi nízké teplotě a poté jemné lisování. Zraje v nerezovém tanku. Barva vína je třešňově růžová, v aroma jsou zřetelné třešně, jahody a červené ovoce. V chuti suché, svěží, ovocné a dobře vyvážené s příjemnou kyselinkou, Hodí se skvěle jako aperitiv nebo například k těstovinám s plody moře.

Hibernal Terroir Pálava 2019 pozdní sběr - Vinařství Vajbar 66x245

Hibernal Terroir Pálava 2019 pozdní sběr

Vinařství Vajbar
Morava, Mikulovská, Mikulov, Pod svatým kopečkem I
269 Kč (KAR, ROU, VGA, VSV, VUR)

Originální víno z hroznů, které se urodily na svazích Pálavy. Barva je jiskrná, svítivě zlatá. Vůně je úchvatná, velmi oblá a hluboká. Kombinuje zralé angrešty s bezinkami, bezinkovou marmeládou a lipovým medem. V závěru vystrkuje růžky bílý a červený rybíz. Chuť je svěží plná a hladká. Dominují v ní bílý a červený rybíz, ještě zelený angrešt a tvrdé meruňky. Víno dokonale vysušuje čerstvá kyselina i výrazná stopa minerálů v dlouhém závěru. Doporučeno ke kuřecím nugetám v kokosovém mléce s citronovou trávou.

Aurelius barrique 2018 pozdní sběr - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 59x259

Aurelius barrique 2018 pozdní sběr

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Velkopavlovická podoblast, Rakvice, Trkmansko
270 Kč (MBV, NCK, VPV, VUR)

Suché bílé víno s 13 % alkoholu. Lahvově zralý buket kompotovaného ovoce doprovází sušené bylinky s propolisovým závěrem. V chuti je víno plné kořenité s elegancí francouzského dubu v závěru. K mousse z kozího sýru s rozmarýnem, mořskému ďasu s houbovým krupotem nebo králičím ledvinkám s moravskou slaninou.

Riesling Königsschild 2015 - Schweinhardt 58x257

Riesling Königsschild 2015

Schweinhardt
Německo, Nahe, Langenlonsheimer
398 Kč (VDE)

Bílé suché víno s 12,5 % alkoholu, 9,2 g/l zbytkového cukru a 8,6 g/l kyselin. Typický Ryzlink pro oblast Nahe nacházející se v poloze Königsschild, kterou tvoří vápencové podloží. Světle zlatá barva, aroma žlutého melounu, hrušky a nazrálých jablek. Chuť je plná s vyváženou kyselinkou a ideálním poměrem zbytkového cukru. Lze ho párovat se studenými předkrmy, rybami, mořskými plody a drůbežím masem.

 

Cabernet Sauvignon rosé 2019 pozdní sběr - VINICE-HNANICE 58x260

Cabernet Sauvignon rosé 2019 pozdní sběr

VINICE-HNANICE
Morava, Znojemská podoblast, Vrbovec, Vinná hora
150 Kč (LSB)

Růžové polosuché víno s 12,0 % alkoholu, 13,1 g/l zbytkového cukru, 22,8 g/l bezcukerného extraktu a 6,4 g/l kyselin. Víno cihlové barvy uchvátí aromatikou jahod a červeného rybízu, která přechází i do chuti a je doplněna minerálními tóny s lineární kyselinkou. Doporučeno ke grilovaným prsíčkům z perličky s rybízovou omáčkou a k pečeným bramborovým dukátkům s rozmarýnem.

  • Zlatá medaile – Vinum Juvenale 2019 (Brno)
  • Stříbrná medaile – Jarovín Rosé 2020 (Velké Pavlovice)
  • Vítěz kategorie růžových vín a klaretů – GRAND PRIX VINEX 2020 (Valtice)
  • Velká zlatá medaile – GRAND PRIX VINEX 2020 (Valtice)

Merlot klaret 2019 pozdní sběr - VÍNO BLATEL 58x258

Merlot klaret 2019 pozdní sběr

VÍNO BLATEL
Morava, Slovácká podoblast, Uherský Ostroh, Plachty
175 Kč (LGB)

Víno je jemně tělové barvy s jemnou vůní ovoce, která přechází i do chuti tohoto vína. Můžeme cítit jemnou broskev, sladký meloun s velmi příjemnou osvěžující kyselinkou v závěru. Víno je vhodné k bílým masům, těstovinám, ovocným salátům, ovocné bowli a čerstvým sýrům. Bílé polosuché víno s 12,0 % alkoholu, 14,2 g/l zbytkového cukru a 6,4 g/l kyselin.

Merlot rosé 2019 pozdní sběr - VÍNO BLATEL 58x256

Merlot rosé 2019 pozdní sběr

VÍNO BLATEL
Morava, Slovácká podoblast, Uherský Ostroh, Plachty
180 Kč (LGB)

Víno je světle růžové barvy s krásnou vůní malin, rybízu, borůvky a jahod, v pozadí doplněna o jemnou smetanovost. Chuť je ovocná s příjemnou sladkostí a hravou kyselinkou. Je vhodné k letním salátům, bowli, těstovinám, grilovaným masům a pro zpříjemnění a osvěžení v letních dnech. Růžové polosladké víno s 12,0 % alkoholu, 17,4 g/l zbytkového cukru a 6,2 g/l kyselin.

Medea Tři Grácie 2018 moravské zemské víno - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 58x259

Medea Tři Grácie 2018 moravské zemské víno

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Mikulovská podoblast, Perná, Bergrus
199 Kč (MBV, NCK, VPV, VUR)

Polosladké bílé víno s 12,5 % alkoholu. Jarní květinkový buket akátového a bezového media s dotekem okvětních plátků planých růží přechází v chuti do média žlutomasých broskví, meruňkového kompotu s líbivým nasládlým závěrem. Ke kachní paštice servírované na jahodové marmeládě nebo tvarohovým knedlíkům s meruňkami, opečenou strouhankou a šlehaným jogurtem s čerstvou vanilkou.

Pálava Classic collection 2019 pozdní sběr - VÍNO HRUŠKA 58x260

Pálava Classic collection 2019 pozdní sběr

VÍNO HRUŠKA
Morava, Slovácká podoblast, Blatnička, Vinohrádky
264 Kč (HRU)

Zelenozlatá barva, vyšší viskozita. Plné a vyvážené aroma nabízí jemný kořenitý charakter, zralá žlutá jablka až medově sladké ryngle. Nasládlá plná chuť připomíná pomerančovou marmeládu, kandovaný zázvor až hrozinky v medu. Bílé polosladké víno s 13,0 % alkoholu, 19,1 g/l zbytkového cukru a 6,1 g/l kyselin.

Cuvée Růžová hora 2018 pozdní sběr - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 59x258

Cuvée Růžová hora 2018 pozdní sběr

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Velkopavlovická podoblast, Rakvice, Trkmansko
399 Kč (MBV, NCK, VPV, VUR)

Suché červené cuvée z odrůd Rulandské modré a Svatovavřinecké s 13 % alkoholu. Buket macerovaných černých třešní a švestkových povidel doprovází v chuti višňové pralinky s perníkovo-taninovým závěrem. K líčkám Angus na červeném víně s dušenou mrkví a žampiony nebo ke křepelce plněné kachním rillettem s bramborovou kaší. Zaujme se zrajícím sýry s bílou povrchovou plísní.

Château Goulefaisan 2016 Haut-Médoc AOC - Château Tour Marcillanet 64x247

Château Goulefaisan 2016 Haut-Médoc AOC

Château Tour Marcillanet
Francie, Bordeaux, Haut-Medoc
380 Kč (VDE)

Červené suché víno s 13 % alkoholu skládající se z odrůd Merlot, Cabernet Sauvignon a Cabernet Franc zrající ve francouzských dubových sudech. Granátová barva, aroma ostružin, černého rybízu, malin a lesních jahod. V chuti vyvážené s jemnými taniny a krásnou ovocnou dochutí. Víno je ideální k paštikám, pečenému vepřovému masu a jehněčímu. Skvěle se také hodí k plísňovým zrajícím sýrům.

  • 87 bodů – Gilbert Gaillard

Château Tour Marcillanet 2014 Haut-Médoc AOC Cru Bourgeois 60x243

Château Tour Marcillanet 2014 Haut-Médoc AOC Cru Bourgeois

Château Tour Marcillanet
Francie, Bordeaux, Haut-Medoc
548 Kč (VDE)

Červené suché víno s obsahem alkoholu 13 % z odrůd Merlot, Cabernet Sauvignon a Cabernet Franc. Víno zraje ve francouzských dubových sudech. Hluboká rubínová barva, vůně vanilky, kakaa, lékořice, toustů a červeného ovoce. V ústech komplexní, plné s uhlazenými tříslovinami, přesně tak jak má vypadat klasický zástupce vín z Haut-Medoc. Cuvée se krásně hodí k předkrmům z červeného masa, foie gras a steakům.

  • 87 bodů – Gilbert Gaillard

Szekszárdi Gurovica Kékfrankos 2016 - Bodri Piczészet 64x242

Szekszárdi Gurovica Kékfrankos 2016

Bodri Piczészet
Maďarsko, Panonská vinařská oblast, Szekszárdi, Gurovica
899 Kč (U3D)

Frankovka (Kékfrankos) z vinice Gurovica, jedné z nejprestižnějších poloh vinařské oblasti Szekszárdi. Barva vína je fialová, vůně je kořenitá, zářivě ovocná, připomínající zralé třešně a vanilku. Chuť plná a smetanová, pěkná kyselinka ji činí zvláštním. Doporučeno jako doprovod k nejlepším kouskům hovězího a telecího. Suché červené víno s 14,5 % alkoholu.

Uvedené ceny jsou doporučené koncové, včetně DPH. Jsou platné v den uveřejnění článku a můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

Jan Přikryl, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Přehled vinoték – červenec 2020

BOR – Borgo Shop
HRU – Víno Hruška
KAR – Vinárna U Karafy
LGB – La Gurmán Boutique
LSB – Vinotéka LSB
MBV – Moravská banka vín
NCK – Vinotéka NC Královo Pole
RAJ – Farmářská prodejna na Ráječku
ROU – Vinotéka Roučí
U3D – u3deci
U3K – Vinotéka U Tří knížat
VDE – Vindom Degustační Enoteca
VGA – Vinná Galerie
VPV – Vinotéky Pálavské vrchy
VSV – Vinný sklípek Vinárium
VUR – Vinotéka u Romana

Více v Přehledu brněnských vinoték


Související články:

Kalendář vinařských akcí

<<  Říjen 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  3
  4  5  6  8  910
111314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce
06.11. Festival otevřených sklepů – Sv. M..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN