Ledové víno ze Znovínu šampionem největší charitativní soutěže na světě

Brno, 4. dubna 2013 - Ryzlink rýnský 2009 ledové víno z firmy Znovín Znojmo, a.s. se stal v USA šampionem největší charitativní soutěže na světě - The Finger Lakes International Wine Competition. Víno získalo titul „Best Ice Wine“ a jako „Best in Show“ byl v kongresovém centru Rochester Plaza nadšeně aplaudován! Titul je o to cennější, že soutěž je pořádána v regionu celosvětově proslaveném ledovými víny, ať z kanadské nebo americké strany Ontarijského jezera.

hrozny-zmrzle-ledove-vino-krystof-turek

Již sama kategorie přírodních ledových vín je ve Finger Lakes se 79 vzorky největší soutěží ledových vín na světě! A o desítkách dalších přírodně vysoce sladkých vín (slámových, cibébových, bobulových výběrů, TBA, tokajských výběrů, ledových ciderů apod.) nemluvě.

"Do finálového rozstřelu postoupilo ze základního bodování 17 nejvýše hodnocených ledových vín, všechna nejméně se zlatou medailí," vysvětluje Iva Kováříková, vydavatelka časopisu SOMMELIER, jedna ze sedmi finálových hodnotitelů této kategorie. "Nejprve jsme eliminovali ve dvou kolech z dokonalých ty o něco méně dokonalé vzorky, pěti posledním pak každý z nás přiřadil pořadí - a ze tří vidalů a dvou ryzlinků vyhrál ten s nejnižším součtem umístění. Že byl ze Znovínu Znojmo jsem se ale dozvěděla až z blahopřání hlavního komisaře Rona Daughertyho po skončení soutěže! Byl to skvělý zážitek! Znovínu upřímně blahopřeji!"

Znovínský šampión bude spolu s dalšími oceněnými víny dražen ve velké benefiční aukci v Rochesteru, NY, konané počátkem května. Příjemným překvapením je Double Gold pro Vladimíra Tetura z Velkých Bílovic za červené BB Cuvée Barrique Lada 2007, vybojované v konkurenci téměř 400 převážně kalifornských cabernetů a jejich cuvée. Double Gold se v Rochesteru uděluje těm, vínům, jimž všichni členové poroty dali zlatou medaili. Zlatou medaili získala aromatická Pálava 2011 ze Sonberku, další skvělá zlatá je opět za vynikající červené víno Merlot Exclusive 2011 od Štěpána Maňáka z Žádovic.

Letošního ročníku soutěže Finger Lakes International Wine Competition se zúčastnilo 3506 vín od 900 producentů ze 20 zemí světa, všech 50 států USA a 5 kanadských provincií. Vína hodnotilo přes 70 degustátorů ze 14 zemí.  Účast vín z České republiky a Slovenska opět organizovala redakce  časopisu SOMMELIER, která shromáždila a na dvou paletách odeslala do USA na 600 kilo vzorků, v tom 99 soutěžních partií vín, jednu medovinu, jeden likér a jednu slivovici z palírny Zelená Bohdaneč - ty ale budou ohodnoceny samostatně. Úspěch 46 moravských vín v soutěži završuje dalších 13 stříbrných a 22 bronzových medailí. Šest dalších vzorků přihlásila společnost Czech Wine Imports z Connecticut, která dováží moravská vína na Východní pobřeží USA. Účasti a úspěchu vín z České republiky věnovala pozornost televize YNN, součást celoamerické sítě Time Warner Cable Enterprises, poměrně obsáhlým několikaminutovým rozhovorem Sheby Clarke s Lubošem
Bártou.

Na Slovensku se rozzáří hned tři Double Gold medaile - dvě ve vinařství Janoušek v Pezinku za Rizling rýnsky 2011 a za červené Cuvée Retro 11. Svého zatím životního úspěchu dosáhl v Rochesteru další Velkou zlatou mladý ing. Adam Repa ze Šenkvic s růžovým Cabernetem Sauvignon Rosé 2012.  Z pěti slovenských zlatých medailí jdou hned dvě do Vinárskych závodov Topoľčianky ze vynikající sekt 1933 a kabinetní Müller Thurgau 2012, po jednom zlatu si rozdělí manželé Ostrožovičovi za slámové tokajské cuvée 2011, Peter Matyšák za Müller Thurgau 2012 a ing. Ján Vršek z Vinkoru za Rulanské bílé 2012. Slovenským vínům patří dalších 25 stříbrných a 14 bronzových medailí.

Zdroj: NVC, ilustrační foto: Kryštof Turek


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...