VUT- nakladatelství Vutium

Novinky brněnských vinoték - listopad 2017

Brno, 1. listopadu 2017 – Na pultech brněnských vinoték se aktuálně objevila celá škála zajímavých vín. Náš přehled nemůže pojmout všechny novinky, i tak je paleta opravdu široká a tipem redakce by mohlo být každé z uvedených vín. Vybíráme ale jednu opravdu horkou novinku, jediné letošní víno s právem nosit označení Královská řada VOC Znojmo. Je to historicky teprve třetí víno této kategorie.

 

Ryzlink rýnský Královská řada 2014 VOC Znojmo - VINO HORT

Ryzlink rýnský Královská řada 2014 VOC Znojmo

VINO HORT
Morava, Znojemská podoblast, Dobšice, U Hájku
363 Kč (NCK, OCO)

Víno má žlutavou barvu, ve vůni se objevují naftově petrolejové tóny s výraznou medovostí. V chuti je minerální, dlouhé a přechází do medové vyzrálosti. Víno je velmi extraktivní
a je předurčeno k dlouhému
zrání. Královská řada
je nejvyšší ocenění pro
odrůdu Ryzlink rýnský.

Levandulový Švihák 2015 MZV - Lukáš Hlinecký 4Levandulový Švihák 2015 MZV

Lukáš Hlinecký
Česká republika, Morava, Velkopavlovická podoblast, Čejkovice
250 Kč (MOR)

Jemně perlivý aromatizovaný vinný nápoj z vína Zweigeltrebe rosé s výraznou chutí a vůní levandule a 11,5 % alkoholu. Obsahuje také cukr, levandulový květ (0,3 %) a borůvky. Lehké saláty a grilovaný kozí sýr se ideálně snoubí s tímto nápojem. Podává se nejlépe na ledu.

Chardonnay 2016 MZV - VICAN rodinné vinařství 2Chardonnay 2016 MZV

VICAN rodinné vinařství
Morava, Mikulovská podoblast, Mikulov, Pod Mušlovem
269 Kč (VGA)

Pomleté hrozny zrály šest měsíců v hliněných amforách kvevri dovezených z Gruzie. Víno není filtrované ani čiřené a je lahvované s minimálním množstvím síry. Vína vynikají přirozeností a naturálním projevem plným ušlechtilých taninů. Barva je světle oranžová, zbytkový cukr 0,1 g/l, alkohol 13,5 %.

Müller Thurgau 2016 pozdní sběr - Milan Vašíček 2Müller Thurgau 2016 pozdní sběr

Milan Vašíček
Morava, Slovácká podoblast, Josefov, Židlíky u Nechor
150 Kč (LPC)

Suché bílé víno s 12,0 % alkoholu, 3,5 g/l zbytkového cukru a 6,6 g/l kyselin. Barva je zlatavá, vůně připomíná muškáty. Chuť je ovocná, s převahou angreštu a broskve. Harmonické svěží víno s příjemnou kyselinkou. Vhodné k lehkým předkrmům, drůbeži, rybám a k měkkým sýrům.

  • Stříbrná medaile – Národní soutěž vín 2017 – Slovácká podoblast (Valtice)

Grüner Veltliner Classic 2015 - Weingut BannertGrüner Veltliner Classic 2015

Weingut Bannert
Rakousko, Weinviertel
268 Kč (KLV)

Grüner Veltliner, tedy Veltlínské zelené, je víno suché, lehké, svěží s příjemnou kořenitou dochutí typickou pro Veltlín a s příjemnou kyselinkou. Obsah alkoholu je 11,5 %

Ryzlink vlašský 2016 pozdní sběr - ReistenRyzlink vlašský 2016 pozdní sběr

Reisten
Morava, Mikulovská podoblast, Pavlov, U Božích muk
190 Kč (VGA)

Bílé suché víno s 12,5 % alkoholu, 6,2 g/l zbytkového cukru a 6,9 g/l kyselin. Typicky „vlašáková“ vůně s výraznou mineralitou, grepovým aroma a tóny usušeného lučního kvítí. V plně šťavnaté chutí vůně sena, která spolu s jemným grepovým tónem a křupavou kyselinkou dává vínu krásnou harmonickou dochuť.

Rulandské šedé 2015 pozdní sběr - Templářské sklepy Čejkovice

Rulandské šedé 2015 pozdní sběr

Templářské sklepy Čejkovice
Morava, Slovácká podoblast, Hrušky, Újezd
299 Kč (HVV, LIQ, MAN, MBV, PEA)

Suché bílé víno s 13,5 % alkoholu, 1,0 g/l zbytkového cukru a 6,2 g/l kyselin. Zcela suché víno se zlatavou barvou, které zrálo 12 měsíců ve velkém dubovém sudu. Vůně je výrazná, dominují tóny kandovaného ovoce, vanilky a karamelu. Chuť je hřejivá, vydatná, plná krému, másla a sušeného ovoce. K vínu doporučeny vepřové kotletky, zapečený kapr a tvarohové sýry.

Cuvée Petit chat 2016 pozdní sběr - SPIELBERG CZ

Cuvée Petit chat 2016 pozdní sběr

SPIELBERG CZ
Morava, Slovácká podoblast, Archlebov, Dolní maliny
200 Kč (PEA)

Suché cuvée odrůd Chardonnay, Pinot Blanc a Pinot Meunier z vinice Dolní Maliny. Sazenice révy jsou francouzského původu, proto i v názvu odkaz na napoleonské tažení Moravou. Prý tak volali francouzští vojáci na děvčata. Víno zaujme jemnou zlatavou barvou s mírným claretovým odstínem. Vůně vína je ovocná s tóny jádrového ovoce, citrusů, nektarinky a mandarinky. V chuti je víno vyvážené, extraktivní a s dlouhým krémovým a minerálním závěrem.

Pinot Blanc barrique Family reserva 2015 pozdní sběr - Vinařství Vajbar

Pinot Blanc barrique Family reserva 2015 pozdní sběr

Vinařství Vajbar
Morava, Velkopavlovická podoblast, Velké Pavlovice, Trkmanska
299 Kč (VPV)

Nejvyšší řada vín vinařství. Víno zrálo rok v barrique sudech Seguin Moreau. Barva je světle zlatá se zelenými odlesky. Vůně je plná a bohatá, velmi elegantní. Pojí se v ní zralé citrusy s broskvemi, meruňkami a výraznou stopou domácí vanilkové zmrzliny. I chuť je elegantní a harmonická. Najdeme v ní mandarinky, meruňkový kompot a bílý rybíz, vše zahalené do jemného závoje vanilky. Téměř nekonečná dochuť. Podává se k mušlím na víně.

Sauvignon 2016 pozdní sběr - Templářské sklepy ČejkoviceSauvignon 2016 pozdní sběr

Templářské sklepy Čejkovice
Morava, Mikulovská podoblast, Mikulov, Za cihelnou
299 Kč (HVV, LIQ, MAN, MBV, PEA)

Polosuché bílé víno s 13,0 % alkoholu, 9,8 g/l zbytkového cukru a 6,6 g/l kyselin. Víno slámové barvy se zlatavými odlesky nás zaujme svěží vůní zelené broskve, zralého angreštu a černého rybízu. Chuť je šťavnatá, čerstvá, vystupují z ní tóny zralého kiwi, limetky a žlutého melounu. Dochuť vína nabízí jemnou kořenitost s pikantní minerální linkou. K vínu doporučeny kozí sýry, jehněčí kotlety a tvarohový koláč s ovocem.

Rulandské šedé 2016 pozdní sběr - VÍNO HRUŠKARulandské šedé 2016 pozdní sběr

VÍNO HRUŠKA
Morava, Slovácká podoblast, Blatnička, Vinohrádky
348 Kč (HRU)

Bílé polosuché víno s 12,5 % alkoholu, 13,6 g/l zbytkového cukru a 5,8 g/l kyselin. Rulandské šedé se může pyšnit svěžestí, lehkostí a vůní bílých květů. V závěru vína je svěží kyselinka, která tímto stvrzuje kulturu moravských vinohradů.

Veltlínské zelené 2016 pozdní sběr - VINICE  HNÁNICEVeltlínské zelené 2016 pozdní sběr

VINICE – HNÁNICE
Morava, Znojemská podoblast, Vrbovec, Šác
160 Kč (AKA)

Polosladké bílé víno zelenožluté barvy. Projevuje se aromatikou medu a hořké mandle, v chuti kořenitost, která je doplněna tóny zahradního ovoce. Kyseliny 6,8 g/l, zbytkový cukr 19,9 g/l, bezcukerný extrakt 24,8 g/l, alkohol 13,0 %. Doporučeno k vepřové pečeni na francouzském salátě.

Johanniter 2016 pozdní sběr - Vinařství VolaříkJohanniter 2016 pozdní sběr

Vinařství Volařík
Morava, Mikulovská podoblast, Perná, Věstonsko
289 Kč (VPV)

Johanniter, víno z řady Organic, nabízí v ročníku 2016 výrazný projev botrytidy, a to jak ve vůni, tak i v chuti. Ve vůni náznak rozinek a svěží tóny meruněk, chuť nazrálých hroznů uzavírá příjemný zbytkový cukr (22,4 g/l). Kyseliny jsou na 6,4 g/l, alkohol 12,0 %, cukernatost při sběru 21,8 °NM.
Zlatá medaile – Národní soutěž vín 2017 – Mikulovská podoblast (Valtice)

Pálava 2016 výběr z hroznů - ReistenPálava 2016 výběr z hroznů

Reisten
Morava, Mikulovská podoblast, Pavlov, Slunný Vrch
250 Kč (VGA)

Bílé polosladké víno s 12,5 % alkoholu, 31,2 g/l zbytkového cukru a 7,3 g/l kyselin. Víno s výraznou nasládlou vůní po šípkové růži s tóny meduňky. V plné chuti nasládlost medu s aroma citrusů a bylinek. Vysoký zbytek cukru, spolu s příjemně šťavnatou kyselinkou, dává vínu krásnou živost.

Rulandské modré 2015 pozdní sběr - VÍNO HRUŠKARulandské modré 2015 pozdní sběr

VÍNO HRUŠKA
Morava, Slovácká podoblast, Blatnička, Vinohrádky
219 Kč (HRU)

Červené suché víno s 13,0 % alkoholu, 0,5 g/l zbytkového cukru a 5,4 g/l kyselin. Víno má intenzivní rubínovou barvu, ve vůni tmavé ovoce, podhoubí s notami sladkého dřeva a eukalyptu. V chuti je středně plné, svěží s jemnými tříslovinami. Vhodné k archivaci.

  • Stříbrná medaile – Galerie rulandských vín 2017 (Kyjov)

Dunaj 2016 - Chateau Marco 2Dunaj 2016

Chateau Marco
Slovensko, Južnoslovenská oblast, Strekovský rajón
399 Kč (CHM)

Červené polosladké víno se 17,0 % alkoholu! Barva je intenzivní, hluboká, tmavě fialová až černá. Ve vůni je mnoho vrstev ovoce a bylin, cedrového dřeva; postupně nastupují přezrálé ostružiny, borůvky, černé třešně, v pozadí povidla. V chuti je patrný zbytkový cukr následovaný taniny a zakončený šťavnatou kyselinou. Chuť kopíruje vůni. Je široká, mohutná, vysušující. Víno je vhodné k přírodním úpravám hovězího masa, k srnčímu se šípkovou či třešňovou omáčkou, k tvrdý sýrům.

Pálava 2016 pozdní sběr - Vinařství U Kapličky

Pálava 2016 pozdní sběr

Vinařství U Kapličky
Morava, Velkopavlovická podoblast, Zaječí, U Kapličky
179 Kč (VUK)

Bílé sladké víno s 13,5 % alkoholu, 46,5 g/l zbytkového cukru a 6,0 g/l kyselin. Víno má velmi intenzivní až parfumerní buket s tóny květů černého bezu, fialek a vanilky. Chuť je extraktivní směsí manga, mandarinky a medu. Doporučuje se podávat k dezertům.

Uvedené ceny jsou doporučené koncové, včetně DPH. Jsou platné v den uveřejnění článku a můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

Jan Přikryl, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Vinotéky v přehledu:

AKA – Akademická vinotéka
HRU – Víno Hruška
HVV – Hradní vinotéka Veveří
CHM – Chateau Marco
KLV – Klášterní vinárna
LIQ – Liquor shop a vinotéka HY&VE co
LPC – Le Petit Café
MAN – Maneo
MBV – Moravská banka vín
MOR – Moravská Vinotéka Mojmírák
NCK – Vinotéka NC Královo Pole
OCO – Vinotéka OC Omega
PEA – Don Pealo
VGA – Vinná Galerie
VPV – Vinotéky Pálavské vrchy
VUK – Vinotéka Vinařství U Kapličky

Více v Přehledu brněnských vinoték


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit