Nejlepší víno Slovácka roku 2011 je z vinařství Zlomek & Vávra

Valtice, 23. srpna 2012 – Nejlepší víno slovácké vinařské podoblasti za rok 2011 vyrobili ve vinařství Víno Zlomek & Vávra. O tom, že si jejich Rulandské bílé, pozdní sběr zaslouží titul šampióna suchých a polosuchých býlích vín Slovácka rozhodla odborná porota Národní soutěže vín. Ta kromě vítěze poslala do celostátního kola Národní soutěže dalších 267 vín ze slovácké podoblasti ročníku 2011, které zde budou bojovat o titul absolutního šampióna a umístění v Salonu vín ČR. V výsledcích informovalo v tiskové zprávě Národní vinařské centrum.

degustace1

„Odrůda Rulandské bílé je vlajkovou lodí našeho vinařství a v Boršicích u Blatnice se mu skvěle daří. Dozrává nám zde do vyšší cukernatosti, až na hranici výběru z hroznů, což pro Rulandy nebývá úplně obvyklé. I přes vyšší cukry si však zachovává svěží kyselinku, což mu dává osobitý charakter," říká Libor Zlomek z oceněného vinařství. „Jako mladé mělo toto víno zajímavé tóny banánu, nyní zde můžete nalézt tóny po zralých hruškách. Po delším ležení se ve víně projeví pro rulandy typická chlebovinka," popisuje víno Zlomek.

Vinařství Víno Zlomek & Vávra z Boršic u Blatnice přihlásilo do soutěže pouze čtyři vína a se všemi uspělo. V konkurenci 387 vín a více než šedesátky vinařských firem získalo jejich Chardonnay, výběr z hroznů a polosladké Rulandské bílé, výběr z hroznů stříbrnou medaili a s Muškátem moravským, jakostním odrůdovým vínem stejně jako se všemi třemi výše uvedenými víny postupují do dalšího kola hodnocení o titul Salon vín České republiky.

Šampion a vítězové kategorií:

Kategorie A - bílá vína suchá a polosuchá

· Šampion a vítěz kategorie: Rulandské bílé, pozdní sběr 2011 - Víno Zlomek & Vávra s. r. o. z Boršic u Blatnice

Kategorie B - bílá polosladká

· Vítěz kategorie: Sauvignon, pozdní sběr 2011 - Metroflora s. r. o. z Milotic

Kategorie C - sladká vína

· Vítěz kategorie: Rulandské bílé, ledové víno 2010 - Milan Vašíček z Prušánek

Kategorie D - růžová vína

· Vítěz kategorie: Frankovka, pozdní sběr 2011 - Zámecké vinařství Bzenec s. r. o.

Kategorie E - červená vína

· Vítěz kategorie: Cabernet Sauvignon, výběr z hroznů 2009 - VINAŘSTVÍ Plešingr, spol. s r. o. z Rohatce

Kategorie F - sekty s.o.

· Vítěz kategorie: Louis Girardot brut - jakostní šumivé víno s.o. 2008 - BOHEMIA SEKT, s. r. o. ze Starého Plzence

Nejlepší kolekce: Milan Sůkal z Nového Poddvorova

rbp_v1Odborná komise na základě dosažených bodů udělila také 25 zlatých, 71 stříbrných a 17 bronzových medailí, které najdou spotřebitelé na lahvích oceněných vín. Do celostátního kola Národní soutěže vín postoupilo ze slovácké vinařské podoblasti 261 vín, která budou hodnocena spolu s postupujícími z dalších vinařských podoblastí - velkopavlovické, mikulovské, znojemské a víny z vinařské oblasti Čechy. Usilovat budou o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

Výsledky hodnocení bude mít veřejnost příležitost posoudit v sobotu 8. září od 14.00 hod v Uherském Hradišti ve Vinohradské ulici během výstavy soutěžních vín, která proběhne v rámci Slováckých slavností vína a otevřených památek. Představí se ucelený přehled všech 387 vzorků vín ze slovácké vinařské podoblasti, včetně Šampiona a vítězů kategorií.

Národní soutěž vín, nejvyšší a největší soutěž vín v České republice, je realizována za finanční podpory Vinařského fondu a probíhá pod garancí Svazu vinařů.

O slovácké vinařské podoblasti

Slovácká vinařská podoblast je oblast velmi rozlehlá a díky tomu má různorodé přírodní podmínky, od teplých svahů na jihu až po naše nejseverněji položené vinice. Vinohrady zde najdete jak v údolí řeky Moravy, tak v členité kopcovité krajině Bílých Karpat nebo na jižních svazích Chřibů a Ždánického lesa. Daří se zde Mülleru Thurgau, Ryzlinku rýnskému, Veltlínskému zelenému, Rulandskému bílému a Muškátu moravskému. Z modrých odrůd stojí za pozornost zejména Frankovka, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a v obci Moravská Nová Ves vyšlechtěná odrůda Cabernet Moravia.

foto: Vína z Moravy, vína z Čech, vinařství Víno Zlomek & Vávra 


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...