Nejlepším vínem České republiky pro rok 2024 je Ryzlink vlašský z Vinařství Tichý

Valtice, 22. listopadu 2023 – Absolutním šampionem Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2024, a tedy nejlepším vínem pro následující rok se stal Ryzlink vlašský 2022 pozdní sběr z Vinařství Tichý z Dolních Dunajovic.

Šampion Slaonu vín 2024 600x400

Vítězné víno Ryzlink vlašský, pozdní sběr, 2022 pochází z Mikulovské vinařské podoblasti a k titulu absolutního Šampiona se propracovalo konkurencí 2628 vín tříkolovým systémem hodnocení.

„Jsme nesmírně rádi, že šampionem Salonu vín je opět Ryzlink vlašský, odrůda typická pro Mikulovskou vinařskou podoblast. Hrozny pocházejí ze dvou viničních tratí Dunajovických kopců a to Ořechová hora a Dunajovský kopec, kdy se kombinací hroznů ze dvou viničních tratí a zároveň kombinací mladé a staré vinice snažíme docílit typického odrůdového projevu jak ve vůni, tak v chuti,“ přiblížil Lubomír Tichý z Vinařství Tichý nejlepší víno České republiky.

Slavnostní předání ocenění vítězům jednotlivých kategorií, ceny za nejlepší kolekci ročníku a vinařům, jejichž vína obdržela Zlatou medaili Salonu vín ČR 2024, proběhne ve čtvrtek 15. února 2024 ve Valticích. Nový ročník degustační expozice Salonu vín 2024 se pro veřejnost otevře 1. února.

„Šampion je sice ten nejlepší, ale jeho oznámení je vlastně jen takovou malou ochutnávkou toho, na co se příští rok mohou návštěvníci Salonu vín těšit. Kompletní výsledky, hlavně tedy stovku vín oceněných Zlatou medailí Salonu vín 2024, která budou umístěna v degustační expozici, ale také další vína s medailí stříbrnou, vyhlásíme v lednu. V lednu bude pak celá expozice ve sklepních prostorách valtického zámku uzavřena, kdy se bude vše chystat, aby se pak všichni zájemci mohli po celý rok s těmito skvělými víny seznamovat,“ sdělil Ing. Petr Gondáš, manažer Salonu vín ČR. „Chcete-li tedy ještě ochutnat stovku vybraných nejlepších vín pro tento rok a zažít hlavní město vína – Valtice trochu jinak, máte možnost už jen do 16. prosince,“ dodal.

Šampion Slaonu vín 2024 2 600x400

Salon vín – národní soutěž vín 2024

Soutěž, která letos hodnotila moravská a česká vína už po čtyřiadvacáté, se v průběhu let ustálila na trojkolovém systému hodnocení. První fáze hodnocení probíhá obvykle v letních měsících v jednotlivých moravských vinařských podoblastech (Znojemská, Mikulovská, Velkopavlovická, Slovácká) a ve vinařské oblasti Čechy, kam se letos přihlásilo 2628 vín 371 vinařů. Jde o nominační kola Národní soutěže vín, tedy prvního stupně naší největší a nejvyšší soutěže vín. Do následujícího 1., už celostátního, kola Salonu vín – národní soutěže vín se tak letos nominovalo 1506 vín od 207 vinařů, aby v 2. kole odborné komise vybíraly ze 400 finalistů.

Šampion a každý držitel titulu Zlatá medaile Salon vín 2024 tak musí postupně projít třemi koly profesionálního hodnocení držiteli mezinárodních degustačních zkoušek dle evropských ISO norem, což zaručuje objektivitu a vysokou úroveň celé soutěže. I díky tomu je Salon vín – národní soutěž vín výkladní skříní českého a moravského vinařství a titul Šampiona je nejvyšší dosažitelnou metou pro víno v České republice. Prestižní ocenění medailemi Salonu vín – národní soutěže vín jsou pak nezpochybnitelnou garancí nejvyšší možné kvality vín.

Kromě 100 nejlepších vín oceněných dle statutu Zlatou medailí Salonu vín ČR 2024 udělí komise také stříbrné medaile (u vín, která postoupila do druhého kola hodnocení a získala min. 84 bodů). Celkový počet udělených medailí je limitován na max. 30 % z počtu vín přihlášených do prvního kola.

Na vlastní soutěž navazuje od února následujícího roku Salon vín coby celoroční degustační expozice nejlepších sta vín. Zde je možné prostřednictvím několika typů degustačních programů, včetně tzv. „volné degustace“, programů řízených sommelierem a individuální degustace z prezentačního automatu, ochutnat tato nejlepší vína pro daný rok. V omezené míře je možné si je tam i zakoupit spolu s různými dárkovými předměty s vinařskou tematikou a základními vybranými sommelierskými potřebami. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.

Více na www.salonvin.cz

Foto: Národní vinařské centrum


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...