ČSSD nechce koncentrovat střední školství pouze do Brna

Brno, 17. září 2012 (MEDIAFAX) - ČSSD nepřipustí koncentraci středoškolského vzdělávání pouze do Brna. Chce udržet kvalitní střední školy v okresních městech a ve větších střediskových obcích, informoval v pondělí šéf krajského školského výboru Jiří Janda (ČSSD).

skolni_trida250

Vzhledem k trvalému úbytku žáků čeká jihomoravské školství redukce. Škol a míst v nich je příliš mnoho. "Optimalizace škol ale nemůže být pouze instituciální, to znamená, že sloučíme dvě školy do jedné, ale hlavně oborová," řekl Janda. Dodal, že změny se přitom dotknou všech typů škol - od gymnázií po učňovské obory.

Osmiletá gymnázia chce například Jihomoravský kraj omezit tak, aby na nich studovalo pět až osm procent populace - s tím ostatně výběrové školy vznikly. "Není možné, aby na nich studovala pětina populace, jak se děje nyní," prohlásil. Dodal, že gymnázia považuje kraj především za přípravky na vysoké školy.

Sociální demokracie hodlá v příštích letech výrazně podpořit učňovské školství. "Chceme, aby nabídka učebních oborů odpovídala jak zájmům žáků, tak reálným požadavkům firem," nastínil stranický školský expert. Velká poptávka na jižní Moravě je podle něj například po zednících, klempířích a tesařích.

Problémy přitom odborníci vidí v učňovském školství pro dívky. "Nabídka oborů pro ně sice nehyne na úbytě, řada z dívek se však po absolutoriu neuplatní," řekl Janda s poukazem na velké množství nezaměstnaných kadeřnic, kuchařek nebo číšnic.

Jiří Nováček

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...