Onkolog a senátor Žaloudík označil nové zdravotnické zákony za aprílové

Brno, 26. března 2012 (MEDIAFAX) – Uznávaný český onkolog  a senátor za ČSSD Jan Žaloudík v pondělí zkritizoval čtveřici zdravotnických zákonů, které vejdou v platnost 1. dubna. Pro jejich nedostatečnost je lze podle jeho slov nazvat aprílovými. Od prvního dubna vejdou v platnost čtyři zákony, které měly zlepšit situaci v českém zdravotnictví. "Senát byl vzhledem k jejich nedotaženosti většinově proti nim, sněmovnou ale prošly i po vrácení zpět v nezměněné podobě," konstatoval Žaloudík. Důsledky špatné práce legislativců budou podle něj vnímat nejprve zdravotníci po nějakém čase i pacienti.

CSSD_zaloudik

Mediálně probíranou možnost připlácení za údajnou nadstandardní léčbu špičkovými lékaři označil za hloupost. Zkritizoval rovněž nadměrnou administrativní zátěž, které budou podle nových norem lékaři vystaveni. "Lékařům se zvedne zásadně administrativa. Kdo vymýšlel systém postihů, má zřejmě nějaký osobní problém. Pokuty za administrativní pochybení, které mohou být až v řádech milionů korun, jsou nesmyslné a mimo realitu," řekl Žaloudík.

Senátorovi se nelíbí ani skutečnost, že se potichu ustupuje od avizovaných elektronických dražeb léků. "Toto téma paradoxně spadlo úplně pod koberec," řekl. To, co vláda a ministerstvo prezentuje jako reformu zdravotnictví, představuje podle něj spíš narůstání resortních problémů.

Problém českého zdravotnictví je podle Žaloudíka trvalý a i nadále trvat bude. "Před dvaceti lety jsme totiž oddělili financování systému od rozhodování a odborného řízení. To byl obrovský omyl," prohlásil přední český onkolog.

Žaloudík zároveň varoval před zneužívání zdravotnické tématiky v předvolebním boji. "Problémy tady máme desítky let. Sami jsem si je zavinili a sami je musíme vyřešit. Nemá smysl lidi strašit, ale ani jim slibovat zářné zítřky," řekl. Dodal, že v systému narůstá zbytečných a zbytných výdajů. "Na ty nezbytné ale přes všechny problémy stále ještě máme," dodal. Žaloudík je mimo jiné členem vědeckých rad Masarykovy univerzity, spoluautorem odborných knih a zkoušejícím řady medicínských předmětů.

Jiří Nováček, foto: Jan Žaloudík, zaloudik.cz

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...