Zelení: Rozdělení peněz podle počtu automatů nahrává loterijním mafiím

Brno, 14. června 2012 (MEDIAFAX) - Brněnští radní navrhují, aby jednotlivé městské části dostávaly příspěvky podle počtu výherních automatů, které mají na svém území. Zelení varují, že takové opatření nebude motivovat radnice k omezování hazardu, proto chtějí, aby peníze z odvodů loterií rozděloval magistrát podle počtu obyvatel.

vyherni_automat

Systém v peněžních transferech do rozpočtu jednotlivých radnic souvisí s letošním novým zákonem o loteriích. Ten přinesl výraznou změnu týkající se zpoplatnění hazardu. Namísto přímé platby městským částem odvádějí nyní provozovatelé automatů daň státu - a ten ji následně převádí do rozpočtu Brna.

Brněnští radní na své květnové schůzi schválili pravidla, podle kterých magistrát letos rozdělí mezi jednotlivé městské části sto milionů korun. Klíčem pro rozdělení má být počet hazardních zařízení provozovaných v dané městské části.

Opoziční Zelení s tím ale nesouhlasí. "Rozdělovat příspěvky městským částem podle principu: čím víc automatů, tím víc peněz do rozpočtu, je zcestné. Pomáhá to udržovat vliv provozovatelů hazardu na radnice v městských částech," řekl brněnský zastupitel za Stranu zelených Martin Ander.

Podle Andera argumentace, že prostředky z odvodů loterií jdou na řešení problémů vyvolaných hazardem, neobstojí. "Veřejný pořádek zajišťuje magistrátem placená městská policie. Také sociální problémy vyvolané hazardem neřeší ta městská část, kde gambler peníze prohraje, ale ta, kde rodina hazardního hráče bydlí. To je třeba příklad neplatičství," upozornil opoziční zastupitel.

Zelení proto navrhují, aby peníze z daňových odvodů hazardu rozdělil magistrát městským částem podle počtu obyvatel. "Takové řešení povede k oslabení vlivu loterijní mafie na radnice městských částí," vysvětlil Ander.

Zelení v této souvislosti přišli i s návrhem, aby se ze zbývajících peněz z odvodů loterií kryl deficit v rozpočtu města. Ten lze totiž očekávat v souvislosti novelou zákona o rozpočtovém určení daní.

Podle odhadu ministerstva financí obdrží Brno letos na odvodech z loterií až 365 milionů korun. Odhad magistrátního odboru rozpočtu a financování je nižší – správci městské pokladny počítají s příjmy jen ve výši 235 milionů korun. Brněnským městským částem hodlá magistrát přeposlat 100 milionů korun. Se zbytkem bude hospodařit centrální radnice.

Z materiálu projednaného brněnskými radními vyplývá, že by v rozpočtu města mělo zůstat 135, v lepším případě možná až 265 milionů korun. Deficit způsobený změnou rozpočtového určení daní přitom odhadují ekonomové magistrátu na 200 milionů korun.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...