Brno opravilo činžák na Cejlu, obnova stála 25 milionů korun

Brno, 19. dubna 2012 (MEDIAFAX) - Brněnský magistrát opravil za bezmála pětadvacet milionů korun již třetí městský činžák v problémové čtvrti Cejl. Dům ve Francouzské ulici 68 přestavěli dělníci tak, že z 18 nevyhovujících pavlačových bytů vzniklo osm nových moderních příbytků. Veřejnosti předají stavbaři dům do užívání ve čtvrtek hodinu před polednem.

Penize-bankovky

Pavlačový činžák ve Francouzské ulici stojí od roku 1917. Bylo v něm původně 18 bytů, nájemníci z nich ale využívali pouze osm. Rozsáhlejší plocha v přízemí sloužila jako restaurace.

"Byty byly nekomfortní, bez koupelen, s toaletami na chodbě. Některé z nich byly neobyvatelné," řekl primátor Roman Onderka (ČSSD). Při rekonstrukci architekti upravili dispozice bytů tak, aby každý z nich měl vlastní hygienické zázemí. "Tři byty stavbaři sloučili a v nově postavené půdní vestavbě vznikla tři nová obydlí. Dva byty v přízemí jsou bezbariérové," řekl Onderka.

Městu se podle primátora daří kompletními rekonstrukcemi starých domů pomalu měnit ráz problémové čtvrti, přezdívané brněnský Bronx. V zóně, která kromě Cejlu zahrnuje Bratislavskou, Francouzskou, Körnerovu, Přadláckou, Starou, Hvězdovu, Spolkovou a Soudní ulici, stojí celkem 155 domů. Ve vlastnictví města jich je 57, dům ve Francouzské ulici je třetím opraveným.

Brnu pomáhají při opravách vykřičené čtvrti peníze z Evropské unie a ministerstva pro místní rozvoj. Opravy domů si během pěti let prací vyžádají bezmála půl miliardy korun. Loni a předloni nechal magistrát vyměnit okna, zateplit a obnovit fasády u 16 domů. Celkovou přetavbu ve čtvrti pak čeká 11 domů. "Díky nástavbám a půdním vestavbám získá Brno kromě zlepšení celkového stavu v centru pětašedesát nových bytů," poznamenal Onderka s tím, že kvůli údržbě nově opravených domů v nich magistrát zřizuje domovnické byty. "Zároveň výrazně zpřísníme dohled nad dodržováním pořádku," zdůraznil primátor.

Jiří Nováček

Související články:

Komentáře 

 
0 #1 zdeny 2012-04-20 21:47
Co to je za lokalizaci domu? Jaký Cejl? Cejl je ulice, Francouzská také a úplně jiná. Jaká vykřičená ctvrť? Francouzská narozdíl od Cejlu je celkem klidná ulice. A nejde o čtvrť. Jméno čtvrti Zábrdovice, a spadá pod radnici Brno-střed. Pište laskavě pořádně přesně a nepapouškujte pořád dokola nějaká klišé.
 
honor 50

Tipy pro péči o váš smartphone

Mnoho lidí považuje mobilní telefon za jeden ze svých nejcennějších věcí. Obsahuje stovky vzpomínek, včetně fotografií, kontaktů, zpráv a dokonce i videí. Je proto důležité vědět, jak se o naše telefony starat, aby vydržely co nejdéle. Smartphony vydrží v průměru dva až tři roky, ale pokud se o ně správně staráte, mohou žít déle. Svůj smartphone můžete chránit před poškozením a smrtí dříve, ne...